Adana HaberleriBölge Haberleri

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova: ‘Yüz yüze eğitim için kısıtlamalar gelebilir’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova: “Yüz yüze eğitim için kısıtlamalar gelebilir”

Afiyet Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, çoğalan olgu sayısına yan olarak yüz yüze eğitimin asıl sınıfı ve birinci sınıflar haricinde başlayamayacağını söyledi

Prof. Dr. Taşova: “(Yüz yüze eğitim) bu rakamlarla azıcık kuvvet. O vakit oturulup her yerde konuşulacak”

“Her ne kuralı alırsanız alın geçişler artıyor. Bu yayılma kurallara uyulmadığı taktirde devam edecektir. Keza sağlık durumu otoritelerine ayrıca de devletin alması gereken önlemler var. Bu üçünün herhangi birinde aksaklık olursa salgınla uğraş başarılı olamayacak”

ADANA – Sağlık Durumu Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Asıl Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, çoğalan olgu sayısına bağlı olarak yüz yüze eğitimin ana sınıfı ve birinci sınıflar haricinde başlayamayacağını ifade ederek, “Millet Sağlığı uzmanlarının vermiş olduğu kararlarla ister istemez mecburi olarak yüz yüze eğitimle ilgili bazı kısıtlamalar geleceğini düşünüyorum” dedi.

Korona virüsle mücadele dahilinde geçen Mart ayından itibaren eğitim-öğretim online yapılmaya başlandı. Ama sadece ana sınıfı ve birinci derslik öğrencileri 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başladı ve şuan haftada 2 gün okula gidiyor. Korona virüste ülkemizde ölüm ve vaka sayısının son günlerde artmasıysa okulların tekrardan ‘online’ eğitime dönebileceğinin sinyalini veriyor.

Sağlık Durumu Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Başlıca Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

“Kişilerin kuralları uygulayabilme kapasitesi fazla manâlı”

Taşova, okulların yaklaşık olarak bütün tekrar online eğitimle devam ettiğini belirterek, “Okullar bütün dünyanın da gündeminde olan bir konu. Birçok ülkede eğitim ilk benzeri yılda ‘online’ olarak belirlendi. Cümbür Cemaat bir önünü bakmak istiyor. Bilhassa bir takım bölümlerde yüz yüze eğitim nasıl yapılır gibi öneriler var. Salgın hızına alt olarak bu önlemler alınarak eğitimler başlayacaktır. Salgın hızına kadar bu durum belirlenecek. Şahısların kuralları uygulayabilme kapasitesi çok kayda değer. Biliyorsunuz birey ne kadar küçükse kuralların ihlal edilmesi pek artı oluyor. Gençler ve çocuklarda hastalık nitekim azıcık daha hafif seyrediyor fakat o çocuklar eve gidip aile bireylerine bulaştırdığı için bütün önlemler bundan nedeniyle alınıyor” diye konuştu.

“Salgının eğilim ve hızı inceleniyor”

Son dönemlerde Türkiye’de büyüyen olgu sayısına tabi olarak yüz yüze eğitimin asıl sınıfı ve birinci sınıflar haricinde başlayamayacağını söyleyen Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Bu rakamlarla biraz kuvvet. O süre oturulup baştan konuşulacak. Sağlık Durumu Bakanlığı’nda Toplum Sağlığı Bölümü var. O bölüm bilhassa tüm her yerdeki cereyan ve hızları inceliyor. Halk Müziği Sağlığı uzmanlarının vermiş olduğu kararlarla ister istemez gerekli olarak yüz yüze eğitimle ilgili bir takım kısıtlamalar geleceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Üniversiteliler hijyen kuralına daha iyi uyacaklar”

Sosyal medyada oldukça çok okulların açılması yönünde çağrı yapan üniversite öğrencilerine de değinen Yeşim Taşova, şunları kaydetti:

“Üniversite öğrencileri için bazı bölümlerde bilhassa yüz yüze eğitim kayda değer. Örneğin Tıp Fakültesi için bunu çok konuşuyoruz. Tıp Fakültesi’ndeki olay sanatçı çırak ilişkisi üzerindedir. Hemşirelik de aynı şekilde. Bu cins durumlarda biz sosyal uzaklık, hijyen gibi kurallara dikkat ederek sanatçı çırak eğitimlerine başladık. Benim fikrim ise üniversite öğrencilerine yerinde koşullar sağlanır ise maske ve el hijyeni kuralına daha iyi uyacaklarını düşünüyorum. Onlarda okullarda zorunlu düzenlemelerini yapabilirler. Bağlı oysa çok daha çoğaltma olmadığı süre içerisinde. Yükselme olursa bütün toplum etkilenecektir zaten.”

“Toplu başlangıç ve etkinlikler devam ediyor”

Toplu açılışların, etkinliklerin hala devam ettiğini ve böylece virüsün yoklama altına alınmasının zorlaştığını anlatan Taşova, “Hasta olan şahısların sayısında çoğalma olması sahiden virüsün yayıldığını gösteriyor. Yayılmanın da en büyük özelliği sosyal mesafenin korunmamasından kaynaklanıyor. Baktığınız da bugün hala otobüse, minibüse, metroya binerken ahali tıkış tıkış. Toplu yapılan kutlamalar, açılışlar devam ediyor. Her ne kuralı alırsanız alın geçişler artıyor. Bu yayılım kurallara uyulmadığı taktirde devam edecektir. Burada tek mesuliyet vatandaşa düşmüyor. Ayrıca sağlık durumu otoritelerine ayrıca de devletin alması gereken önlemler var. Bu 3’ünün herhangi birinde aksama olursa salgınla çaba başarılı olamayacak” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova: 'Yüz yüze eğitim için kısıtlamalar gelebilir'Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova: 'Yüz yüze eğitim için kısıtlamalar gelebilir'Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova: 'Yüz yüze eğitim için kısıtlamalar gelebilir'Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova: 'Yüz yüze eğitim için kısıtlamalar gelebilir'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / UMUTCAN İŞLEDİCİ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu