Sağlık

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova: ‘Yüz yüze eğitim için kısıtlamalar gelebilir’

Korona virüsle çaba kapsamında geçen Mart ayından itibaren eğitim-öğretim online yapılmaya başlandı. Ancak yalnızca ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencileri 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başladı ve şuan haftada 2 gün okula gidiyor. Korona virüste ülkemizde vefat ve olgu sayısının son günlerde artmasıysa okulların tekrardan ‘online’ eğitime dönebileceğinin sinyalini veriyor.

Sıhhat Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Asıl Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

“Kişilerin kuralları uygulayabilme kapasitesi çok önemli”

Taşova, okulların neredeyse tüm yeniden online eğitimle devam ettiğini belirterek, “Okullar tüm dünyanın da gündeminde olan bir konu. Birçok ülkede eğitim birincil sanki yılda ‘online’ olarak belirlendi. Herkes bir önünü bakmak istiyor. Bilhassa bazı bölümlerde yüz yüze eğitim nasıl yapılır gibi öneriler var. Salgın hızına emrindeki olarak bu önlemler alınarak eğitimler başlayacaktır. Salgın hızına göre bu durum belirlenecek. Kişilerin kuralları uygulayabilme kapasitesi fazla manâlı. Biliyorsunuz birey ne dek küçükse kuralların ihlal edilmesi pek pozitif oluyor. Gençler ve çocuklarda rahatsızlık nitekim azıcık daha hafif seyrediyor fakat o çocuklar eve gidip aile bireylerine bulaştırdığı için tüm önlemler bundan nedeniyle alınıyor” diye konuştu.

“Salgının akım ve hızı inceleniyor”

Son dönemlerde Türkiye’de büyüyen olgu sayısına bağlı olarak yüz yüze eğitimin başlıca sınıfı ve birinci sınıflar haricinde başlayamayacağını söyleyen Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Bu rakamlarla birazcık baskı. O zaman oturulup yeniden konuşulacak. Sağlık Durumu Bakanlığı’nda Toplum Sağlığı Bölümü var. O bölüm bilhassa tüm her yerdeki cereyan ve hızları inceliyor. Millet Sağlığı uzmanlarının vermiş olduğu kararlarla ister istemez zorunlu olarak yüz yüze eğitimle ilgili bazı kısıtlamalar geleceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Üniversiteliler hijyen kuralına daha iyi uyacaklar”

Sosyal medyada okulların açılması yönünde çağrı yapan üniversite öğrencilerine de değinen Yeşim Taşova, şunları kaydetti:

“Üniversite öğrencileri için bazı bölümlerde bilhassa yüz yüze eğitim manâlı. Örneğin Tıp Fakültesi için bunu fazla konuşuyoruz. Tıp Fakültesindeki durum usta çırak ilişkisi üzerindedir. Hemşirelik de benzer şekilde. Bu nesil durumlarda biz sosyal mesafe, hijyen gibi kurallara dikkat ederek artist çırak eğitimlerine başladık. Benim fikrim ise üniversite öğrencilerine uygun şartlar sağlanır ise maske ve el hijyeni kuralına daha iyi uyacaklarını düşünüyorum. Onlarda okullarda zorunlu düzenlemelerini yapabilirler. Tabiki çok daha çoğalma olmadığı zaman içerisinde. Yükselme olursa tüm toplum etkilenecektir zaten.”

“Toplu açılış ve etkinlikler devam ediyor”

Toplu açılışların, etkinliklerin hala devam ettiğini ve böylece virüsün yoklama altına alınmasının zorlaştığını anlatan Taşova, “Hasta olan şahısların sayısında yükselme olması fiilen virüsün yayıldığını gösteriyor. Yayılmanın da en büyük özelliği sosyal mesafenin korunmamasından kaynaklanıyor. Baktığınız da bugün hala otobüse, minibüse, metroya binerken ırk tıkış tıkış. Toplu yapılan kutlamalar, açılışlar devam ediyor. Her ne kuralı alırsanız alın geçişler artıyor. Bu yayılma kurallara uyulmadığı taktirde devam edecektir. Burada tek sorumluluk vatandaşa düşmüyor. Ayrıca sağlık durumu otoritelerine keza de devletin alması gereken önlemler var. Bu 3’ünün herhangi birinde aksama olursa salgınla uğraş başarılı olamayacak” dedi.

Umutcan İşledici – Elif Ayşenur Bay
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu