Teknoloji

Bilime Göre Ağır Ağır Göz Kırparak Kedilerle İletişim Ayarlamak Muhtemel

Genel Olarak kediler daha başlarına buyruk ve bağımsız canlılar olarak tanınıyorlar. Bilhassa de bir diğer popüler konut hayvanı olan köpeklere kıyasla kedilerin aslında de epeyce asi ve söz geçirilemez bir yapıları olduğu göze çarpıyor.

Yeni bir araştırmaya tarafından kedilerle haberleşmek için izlediğiniz yol tekrar hatalı olduğu için sorun yaşayabilirsiniz. Neyse oysa yapmanız gereken şey zor değil, sadece daha fazla gülümsemeniz gerekiyor. Ama kedilerin yoluyla…

Göz kırpmanın dayanılmaz hafifliği

kedi

İnsanlar olarak gülümsediğimizde dudaklarımız yukarı içten kıvrılır ve sıklıkla dişlerimiz de gözükür. Kedilerin ise gülümsemesi fazla daha öbür bir şekilde oluyor. Tüylü dostlarımız gülümsemek için gözlerini yavaş yavaş kırpıyor

Kedilerle insanların etkileşimlerini inceleyen bilim insanları, bu davranışın gerçekte de kedilerin insanlara yaklaşmasını sağladığını ortaya çıkardı. Dahası bu tutum yalnızca evcil kedilerde değil, yabani kedilerde de işe yarıyor. 

Araştırmayı gerçekleştiren isimlerden biri olan Sussex Üniversitesi’nden psikolog Karen McComb, “Kedi sahipleri bu durumdan uzun süredir şüpheleniyordu. Hemen de kanıtını bulmuş olmak fazla heyecan verici” ifadelerini kullandı. 

Fosforlu kedi gözleriyle gülmek

cat smiley

Araştırmacılar, birincil deneyde 14 ayrı evden gelen 21 ayrı kediye ağır ağır göz kırptı. Kediler ortama alıştıktan sonra şahısların, kedilere bir metre mesafeden kedi gülümsemesi hareketini yapmaları istendi. Kameralar keza kedi hem insan yüzlerini kaydederek reaksiyonlarını karşılaştırdı.

sonradan ayrı koşullarla deney tekrarlandı. sonuç olarak kediler, gözlerini hafifçe kırpan kişilere aleyhinde daha sıcakkanlı davranıyor. Ek olarak göz kırpma hareketi kedilerin kişilere yakınlaşma ihtimalini de yükseltiyor. Yani elinizi uzatarak çağırdığınız kediye aynı zamanda göz kırpmanız daha etkili olabilir. 

Bu alıştırma ile birlikte göz kırpmanın kedi insan etkileşimindeki rolü başta incelenmiş oldu. Sizin de kediniz varsa deneyip sonuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu