Teknoloji

Bilime Göre Birinin Sizinle Flört Ettiğini Nasıl Anlarsınız?

İnternetten ve sosyal medyadan önce insanların birbirleriyle hakiki dünyada etkileşime girmesi gerekiyordu. O dönemden bu yanlamasına insan ilişkilerinde değişmez bir şey var: “Karşımdaki birey benimle flört mü ediyor yoksa nazik mi davranıyor?” dilemması.

Aylardır yalıtım aşağıda yaşayan ırk olarak bu konuda yakın zamanda öyle de ilerlemiş olmamız mümkün yok. Bilim insanları ise hangi yüz ifadelerinin flörte sinyâl ettiğini açıkladıkları bir alıştırma gerçekleştirdi.

Flörtün yüzleri

flört

Journal of Sex Research’de yayımlanan bir makaleye göre araştırmacılar, yaptıkları çalışmalarda insanların yüz ifadelerini kaydedip sonra da bu görüntüleri analiz ettiler. Peşinde da flört eden insanların en sık takındıkları yüz ifadeleri ortaya çıktı. Araştırmacılar genelde erkeklerin flört yüzlerine odaklandı.

Araştırmacılardan Omri Gillath, birincil defa flörtü açıklayan yüz ifadelerini belirleyip ayrıştırmakla kalmadıklarını, hangi ifadenin hangi davranışla ilişkili olduğunu da ortaya çıkardı. Bazı ifadeler hissi ilişki bazıları ise cinsel ilişki amaçlı oluyor.

Araştırma sonuçlarına kadar erkeklerin yüzünde üç öbür açıklama saptandı. Bu ifadeler:

Bir yana hafifçe dönmüş ve azıcık aşağıda eğilmiş bir baş Hafif bir gülüş Hedefe dönük ve odaklanmış gözler

Erkekler emin ifadeleri flört sayıyor

flört etmek

Araştırmacı, yaptığı açıklamada “Yaptığımız altı çalışmada, birçok erkeğin belirli bir bayan yüz ifadesini flört ifadesi olarak gördüğünü keşfettik” diyor. Erkekler bu ifadeye benzer olan diğer mimikleri, mesela gülümsemeyi ise flört olarak algılamıyor. 

Araştırmanın sonuçlarını reel insan ilişkilerinde yüz yüze test edilebilirliği ise hemen şimdi kesin yok. Ayrıca günümüzde değişen iletişim, örneğin görüntülü aramalar gibi aracılı yüz yüze irtibat şekilleri de bahsedilen etkilerde değişime neden olabilir. Uzakta eğitimde etkiyi arttırmak için eğitmenlerin ekran yerine kameraya bakması gibi değişimler flört konusunda da olabilir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu