Teknoloji

Bilime Kadar Turuncu Renkli Kediler Neden Daha Özel?

Turuncu kürklü kedilerin, tüm kediler arasındaki en arkadaş canlısı kediler olduğu düşünülüyor. Peki, bu reel mi yoksa yalnızca bir efsane mi? Öz bildirim anketleri, gerçekten de turuncu kedilerin daha insancıl olduğunu gösteriyor ancak bu sonuçların böylece de güvenilir olduğu söylenemez. gerçi turuncu kürklü kedilerin neden daha dostça olabileceğini açıklayan diğer akılcı sebepler var.

Turuncu renkten sorumlu gen cinsiyete bağlıdır, bu da turuncu bir kedinin erkek olma olasılığının fazla daha yüksek olmasına niçin olur. Yapılan araştırma herhangi bir kesinlik taşımasa da erkek kedilerin, kadınsı kedilere kıyasla daha arkadaş canlısı olduğu söyleniyor. Bu da turuncu kedilerin sevgi dolu doğasını açıklayabilir.

Turuncu kediler neden daha özel?

turuncu kedi

Peki, turuncu kedilerin benzersiz davranışlarını ifade eden cinsiyet dışarıya başka bir niçin olabilir mi? Dominique Pontier, Nathalie Rioux ve Annie Heizmann, kedi popülasyonları arasında turuncu genin sıklığı inceleyen bir egzersiz yürüttüler ve turuncu kedilerin diğer kedilerden farklı alanlara yönlendirilmiş şekillerde ayrı olabileceğini buldular.

Yapılan egzersiz kapsamında araştırmacılar, 1982-1992 yılları aralarında Fransa’daki 30 kedi popülasyonundan örnekler aldılar ve her popülasyon için 56-491 arasında kediden veriler topladılar. sonuç olarak turuncu kedilerle ilgili üç acayip akıntı buldular.

Turuncu kediler, kentsel ortamlardan ziyade kırsalda daha yaygındır. Bu belirti, turuncu kürklü kedilerin belirtilen sosyal koşullarda daha yüksek üreme başarısına sahip olabileceğini göstermektedir. Kırsal ortamlarda, kedilerin çiftleşme sistemi fazla eşlidir. Bir diğer deyişle erkek kediler, ansızın fazla kadınsı kediyle çiftleşme eğilimindeyken dişiler sadece bir erkekle çiftleşme eğilimindedir. öte taraftan şehirsel ortamlarda hem kadınsı hem de erkek kedilerin birden fazla eşi vardır. Turuncu kediler, vefat riskinin daha yüksek olduğu bölgelerde daha seyrek görülür. Bu semptom, turuncu kedilerin ölümle sonuçlanan tehlikeli davranışlarda yeralma olasılığının daha yüksek olabileceğini göstermektedir. Turuncu kediler, daha yüksek oranda eşey ayrılığı gösterir. Turuncu erkekler, diğer renkteki kedilerden daha ağırdır ve turuncu dişiler diğer renkteki kedilerden daha hafiftir. Bu misal, daha önce Avustralya’da belgelenmiştir.

Turuncu kediler, kırsal bölgelerde daha yüksek üreme başarısına sahip olabilir:

kedi

Bu örneklerden yola meydana çıkan araştırmacılar, turuncu kedilerin (özellikle erkek kedilerin) somut ve davranışsal farklılıklar sebebiyle öbür bir üreme stratejisi geliştirebileceğine dair bir teori ortaya attı. Buna tarafından turuncu kediler, bilhassa boyut olarak daha büyük olduklarından, daha enerjik bir sosyal statüye ve dolayısıyla dişilerin tipik olarak sadece tek bir erkekle çiftleştiği kırsal kesimlerde daha yüksek üreme başarısına sahip olabilir.

öte yandan şehirsel kesimlerde, güçlü sosyal statüleri bu dek etkili çalışmıyor olabilir. Bu yoğun çevrelerde dişi kedilerin, birçok erkek kediyle çiftleşme eğiliminde olduğu biliniyor. neticede üreme başarısı, erkek kediler arasındaki maddesel rekabetten fazla sperm rekabetine bağlıdır.

Turuncu kedilerin rekabetçi doğası, şehirsel bölgelerdeki ölüm riskini artırıyor olabilir:

kedi

bu nedenle turuncu erkek kedilerin rekabetçi doğası, kentsel bir bölgede diğer kedilerle ya da diğer hayvanlarla tartışma etmesine yol açarak ölüm riskini artırabilir ve turuncu kedilerin görülme sıklığını düşürebilir. Ayrıca daha önceleri yapılan, ebat olarak daha büyük erkek kedilerin daha etken ve kavgacı olduğu ve bunun ayrıca üreme başarısını hem de ölüm riskini artırdığını belirten incelemeler da bu fikri destekliyor.

Renk temelli olarak bu davranışsal ilişkiler ilginç görünse de kemirgenler ve kuşlar da dahil elde etmek üzere diğer hayvan türleri aralarında da bu farkların var olduğu biliniyor. Davranıştan ya da diğer fiziki özelliklerden (mesela beden büyüklüğü) sorumluluk sahibi olan belirli genler, kürk renginden sorumlu olan genlerle birlikte nesiller arası aktarılabilir.

Yapılan bu egzersiz, turuncu renkli kedilerin birkaç benzersiz özelliğini tanımlıyor ancak neden insanlara karşı daha dost canlısı olduğunu açıklamıyor. Eğer klişe doğruysa bu, turuncu kedilerin risk alma davranışlarıyla ilgili olabilir mi? Ola Ki de turuncu erkek kediler, başat yapıları ve gözü kara kişilikleri nedeniyle insanlara yaklaşırken kendilerini daha dar hissediyordur.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu