Teknoloji

Bilimin Vitaminli Sakızların Arkasındaki Olağandışı Rolü

Sakızlar, öyle çoğumuz tarafından sıklıkla tüketilen besinler aralarında yer alıyor. Ancak bilhassa de koronavirüs pandemisiyle birlikte sakızlar endüstrisi, çok daha geniş boyutlara ulaştı. Çünkü piyasaya sürülen vitaminlerle doymuş şekerlemeler, insanların bağışıklıklarını desteklemelerinin en basit ve en ucuz yolları olarak karşımıza çıkıyorlar.

1800’lü yıllarda hayatımızın içine girmeye başlayan sakızlar, yıllar içerisinde çok ciddi şartların değişmesi geçirdi. Bundan Başka o yıllardaki şartlar, bilim insanlarını deneme yanılma ile yol almaya itiyordu. Günümüze gelen süreçte yapılan deneme yanılma çalışmaları da en sonunda sakızlı şekerlerin bugünkü hallerine evrilmelerini sağladı. Peki bu ürünlerin gerisinde nasıl bir bilim yattığını hiç merak ettiniz mi?

Sakız

ABD Tüketici Afiyet Ürünleri Derneği yöneticilerinden John Troup, sakızlar ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Özellikle de ABD vatandaşlarında fazla pozitif tüketilen bu ürünlerin geçmişinden bahseden Troup, 90’lı yıllarda sakızlı şeker endüstrisi için kritik bir dönem olduğunu söyledi. Çünkü bilim insanları, 90’lı yıllarda bu besinleri vitaminlerle doldurmaya karar vermişlerdi.

Troup, 90’lı başlatılan vitaminli sakız çalışmalarının önemli bir sorunla karşılaştığını ifade ediyor. Bu sorun, o dönemlerde yapılan çalışmalarda jelatin kullanılmasından kaynaklanıyormuş. Daha çok domuz derisi ya da kemiklerinin kaynatılıp, suyunun damıtılmasından elde edilen jelatin ayrıca çok yer kaplıyor keza de yalnızca bir vitaminin kullanılmasına imkan tanıyormuş. Bilim insanları o dönemlerde, tercihlerini bugün en yaygın olarak kullanılan C vitamininden yandan kullanmışlar. Sonuç Olarak bugün soğuk algınlığından tutun anında her hastalık için kayda değer desteklerden bir tanesine C vitamini. İşte bilim insanları da bu yüzden, sakızları başlangıçta C vitamini ile dolduruyorlar.

Jelibon

Yıllar içerisinde yapılan araştırmalar, ne eyvah oysa bilhassa de jelatin nedeniyle çözümsüz kalıyor. Oysa Troup’un açıklamalarına kadar 2009 yılı, bonbon endüstrisi için milat olmuş. Bunun nedeni ise bitkisel kaynaklı pektin. 2009 yılında bitkilerin gözenekli olan duvarlarından elde edilen bu maddenin sakızlarda kullanılmaya başlanması, bilim insanlarına iki kayda değer avantaj sunmaya başlıyor.

Troup, pektinin bitki kaynaklı oluşunun vejetaryenler için büyük bir nimet olduğunu ifade ediyor. Çünkü önceki dönemlerde jelatin destekli sakızlar, vejetaryen bireyler kadar pek tercih edilmiyormuş. Hem bilim insanları, pektine aniden fazla vitamin entegre etmeyi de başarmışlar. İşte bu sayede bugün tüketilen vitaminli şekerlemeler, çeşitli vitaminlerle tüketicilere sunulabiliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu