Kadın

Bilirkişi raporu hazır: Duygu Delen’in bilinci pencereden düşerken kapalıydı

Mehmet Kaplan’a ait evin penceresinden düşerek belirsiz şekilde yaşamını yitiren Duygu Delen’e ilişkin davada bilirkişi raporu hazırlandı. Rapora tarafından, Duygu Delen’in düşme hemen bilincinin kapalı olduğu fakat yaşadığı” bilgisine yer verildi.

Bilirkişi raporu hazır: Duygu Delen'in bilinci pencereden düşerken kapalıydı

Antep’te Mehmet Kaplan isimli erkeğin 4’üncü kattaki evinin penceresinden düşerek güvenilmez şekilde hayatını kaybeden 17 yaşındaki Duygu Delen davasında yeni bir gelişme yaşandı.

Bağımsızlık gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’nin bugünkü köşesinde yer verdiği bilgilere kadar, Şule Çet’in kararsız ölümünün aydınlatılmasında rol oynayan Prof. Dr. Hakan Kar’ın, Duygu Delen’in hayatını kaybetmesine ilişkin hazırladığı araştırmacı raporu tamamlandı.

Prof. Dr. Hakan Kar’ın hazırladığı bilirkişi raporunda, “Duygu Delen’in düşme derhal bilincinin kapalı oysa canlı halde olduğu” tespitine yer verildi. Olay yerindeki, “kemer”in varlığına dikkat çekildi. Hem Duygu Delen’in vücudunda sert bir cisimle dövme sonucu olabilecek “ray tipi ekimoz” tespit edildi.

duygu-delen-in-olumune-iliskin-bilirkisi-raporu-hazirlandi-pencereden-duserken-bilinci-kapaliydi-786430-1.
Olayın arkasından gözaltına alınan Mrhmrt Kaplan, mahsus öldürme” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Selvi, yazısında şunları aktardı:

“DUYGU DELEN’İN VÜCUDUNDAKİ EKİMOZLAR

Mehmet Kaplan, ifadesinde Duygu Delen’le arasında meydana çıkan tartışma nedeniyle arbede yaşandığını, sakinleşmek ve su içmek için mutfağa yöneldiğinde ise birdenbire bir ses duyduğunu ve balkondan baktığında Duygu Delen’in yerde yattığını gördüğünü anlatıyor. Ama Prof. Dr. Hakan Kar, Duygu Delen’in vücudunda tespit edilen ekimozlara uyarı çekti.

1- Sağ kol üst bölgesinde ray tipi ekimoze görünüm.

2- Sağ dirsek dış yüzde V tipi ekimoze ile bunun devamında ray tipi ekimoze görünüş.

3- Sol bacak daha aşağı yüzün tamamında ray tipi görünümlü ekimoz.

TESPİT

Duygu Delen’in vücudunda oluşan ekimozlarla ilgili olarak, “ray şeklindeki ekimozların, durum yeri görüntülerdeki genç odası zemininde yer alan kemer ile darp sonucu oluşmuş olabileceği gibi, olay uygun saptanamayan bunun dışında sert, künt, silindirik ya da köşeli sopa güya bir cisimle darp sonucu da oluşmuş olabileceği, oysa kişinin yüksekten düz beton zemine düşmesi sonucu oluşmasının adli tıbbi açıdan beklenmediği” kanaatine yer verildi.

‘BİLİNCİ KAPALIYDI’ ŞÜPHESİ

Prof. Dr. Hakan Kar’ın hazırladığı bilirkişi raporunda, düşme anının görüntülerinin incelenmesi ve tanık ifadelerinin değerlendirilmesi sonucunda Duygu Delen’in “bilincinin kapalı olduğu” kanaati belirtildi.

1– Duygu Delen’in düşerken herhangi bir tepki, istemsiz hareket ya da uzak durma gibi bir hareket göstermemesi fakat düşmesinden daha sonra 39 yürek atımı tespit edilmesi, kişinin düşme hemen bilincinin kapalı ama canlı halde bulunduğu kabulünün gerektiği;

2- Duygu Delen’in kan ve idrar örneklerinde alkol ve uyuşturucu tespit edilmediği, vücudunda “ray şeklinde ekimozlar” tespit edilmiş olmasıyla birlikte değerlendirildiğinde Duygu Delen’in bilincinin kapalı olmasının, darp edilme sonucu meydana gelmiş olabileceği kanaatine varıldı.

3- Duygu Delen’in düşmesi esnasında bisikleti ile geçen çocuğun ve bina görevlisinin herhangi bir bağrışma, ağıt, çığlık veya şamata duymamış olması da düşme adında bilincinin kapalı olduğu değerlendirmesine yol açtı. “Bulguların maktulün belirsiz göre atılmış olma ihtimalini kuvvetlendiren bulgular olduğu” kanaati açıklama edildi.

NABIZ ALINMASI NEYİ GÖSTERİYOR?

Duygu Delen’in düşmesi üzerine olay yerine gelen sıhhat ekibinin ifadesinde nabız alamadıklarını fakat monitöre bağladıklarında 39 kalp atımı saptama ettiklerini bildirmesi Duygu Delen’in düşme sırasında canlı olduğunun tıbbi delili olarak görülürken, “Kalp atımının 39 gibi düşük bir değerde olması, Duygu Delen’in o saat itibariyle yoğun bir iç kanamaya ast şok tablosu içinde olduğunu göstermektedir” denildi.

ÇAMAŞIR İPİNDEKİ KAN

Duygu Delen’in düşerken çarparak kırılmasına neden olduğu üçüncü katın balkonundaki çamaşır ipinin üzerindeki kan lekeleri incelemeye alındı. “Kanın Duygu Delen’e ait olduğunun tespit edilmesi durumunda, Duygu Delen’in düşmeden önce kanamaya niçin olacak travmaya maruz kalmış olduğu ortaya çıkacaktır” denildi.

ALKOL, ESRAR VE ANTİDEPRESAN

Mehmet Kaplan’dan alınan kan ve idrar örneklerinin incelenmesinde 270 promil içki tespit edildiği ve “durum esnasında Mehmet Kaplan’ın alkol zehirlenmesi tablosu içinde olduğu” belirtilerek, esrarın etkisiyle mantıklı düşünme ve koordinasyon kaybının yaşandığı kaydedildi. Kaplan’ın kıl örneğinde tespit edilen “Sertralin” maddesinin ise antidepresan kullandığını gösterdiği ifade edildi. Duygu Delen’in kan ve idrar örneklerinde alkol ve uyuşturucu saptama edilmedi.

Mehmet Kaplan’ın telefonunun incelenmesi sonucunda tespit edilen bir mesajında ise öfkesini yoklama edemediğini belirttiği ortaya çıktı.

Mehmet Kaplan’ın o mesajları:

“(…) Lakin sinir hastalığımın 18 sene her tarafında önüne geçemedim. Sadece belli bir yere değin kesebiliyorum. Bunu da bilerek daha çok kırmak istemiyorum Duygu’ya.”

ELİNDEKİ YARA

Mehmet Kaplan, olayın geçtiği odanın içindeki kan izlerinin ise Duygu Delen’le tartışmaları üstüne yatak dolabının camlı kısmına sağ eliyle sert bir yumruk atması, camın kırılması ve elinin kanaması sonucu oluştuğunu anlatmıştı. Fakat sırça, ayna kırığı gibi belirgin yüzeylerde meydana gelen kesi de yara kenarlarının tıbbı açıdan sürükleyici olacağı tespitine yer verilerek, “Mehmet Kaplan’da saptama edilen bere derme çatma olup tıbbi açıdan künt, travmatik yaralanmadır. Sırça ve ayna kırığı yok, sert ve künt bir yere vurma sonucunda oluşmuştur” denildi.

KAN İZLERİ O YARAYLA OLUR MU?

Durum yeri analiz ekiplerinin evin içinde, iki yatakta, banyoda, antrede yoğun kan damlaları bulduğu; kapı kollarında, balkon kapısında, stor perdede, balkon korkuluklarında kan örnekleri tespit ettiği belirtilerek, “evde saptama edilen kanın miktarının ve dağılımının elindeki 1×1 cm’lik kesikten kaynaklanmasının tıbbi açıdan mümkün görülmediği” görüşüne yer verildi.

Kan örnekleri arasında Duygu Delen’in kan örneğinin tespit edilmesinin de soruşturmanın seyri açıs��ndan önemli olacağı ifade edildi.”

NE OLMUŞTU?

Antep’te 13 Ağustos’ta Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi’nde 5 katlı apartmanın 4’üncü katından bir kişinin düştüğü ihbarı üzerine durum yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edilmiş, yapılan incelemede, hayatını kaybeden kişinin 17 yaşındaki Duygu Delen olduğu belirlenmişti.

Olayın gerisinde evde bulunan Mehmet Kaplan gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen zanlı, “bilerek öldürme” ve “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Olayla ilgili soruşturma dosyası incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

Öte Taraftan Atlantik Halı’nın sahibi Bileç Kaplan’ın oğlu olan Mehmet Kaplan’ın 17 Ocak 2019 tarihinde de, alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken 35 yaşındaki Zeynep Berna Atay’a çarparak ölümüne yol açtığı ortaya çıkmıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu