Teknoloji

Bir Anne, Switch’in Kronik Sorunu Nedeniyle Nintendo’ya 5 Milyon Dolarlık Dava Açtı

Bugün dünya genelinde milyonlarca oyunsever, Nintendo Switch isimli oyun konsolunu kullanıyor. Bu konsol her ne dek kayda değer avantajlar sunuyor olsa da kronik bir arızası var. Bu arıza, Nintendo Switch’in “Joy-Con” isimli kumandasındaki analog tuşlardan kaynaklanıyor. Kullanıma yan olarak zamanla yıpranan butonlar, çok kısa bir vakit içerisinde oyun oynatmaz oluyor.

Aslına bakacak olursak bu durum, piyasaya PC’ler için sürülmüş olan fason üretim oyun kollarının da problemi. Ancak Nintendo Switch sahipleri, bu durumu fazlasıyla önemsiyorlar. Hatta bu konuda ABD’de, Nintendo’ya yönelik açılmış toplu davalar bile var. Şimdiyse bu davalara bir yenisi eklendi. Çocuğunun oyun oynayamaz ışık halkası gelmesi üstüne harekete geçen anne, Nintendo’ya bu kronik sorun nedeniyle dava açtı.

Nintendo Switch

Luz Sanchez isimli bir anne, 2018 Aralık ayında 8 yaşındaki oğlu için Nintendo Switch alıyor. Satın alındıktan sonraki ilk ay içerisinde başlayan sorunlar, Nintendo Switch’i bir sene gibi kısa bir sürede kullanılmaz hale getiriyor. Bunun üstüne yeni bir Joy-Con bölge anne, sorunların düzeleceğini umuyor olsa da yanılıyor. Çünkü ikinci Joy-Con, alındıktan yedi ay sonradan benzer sorunu tekrarlamaya başlıyor. 

Oğlunun sorunlarına daha fazla göz yummayan anne, bütün delilleriyle birlikte Nintendo’ya dava açmaya karar veriyor. Üstelik bu davadaki talebi, asgari 5 milyon dolarlık bir tazminat. Sanchez’in avukatları, bu tür bir talepte bulunmalarının nedeninin Nintendo’nun sorun çözmek yerine, bu sorunu gizlemeye çalışması olduğunu ifade ediyorlar.

Nintendo Switch

Bu konuyla ilgili olarak çözülmüş başka bir dava ile ilgili açıklamalarda yer alan Nintendo Başkanı Shuntaro Furukawa, yaptığı açıklamalarda konuyla ilgili özür dileyerek, ürünlerini iyileştirmeye çalıştıklarına devam ettiklerini oysa Joy-Con’ların bilhassa de ABD’de beklenmedik olaylara yol açtığını söyledi. Ancak sorunun nasıl çözüleceğine değinmedi.

Joy-Con’larda yaşanan sorun, ola ki sizin de başınıza gelmiş olabilir. Bu sorun, analog tuşlarda kaymalara yol açıyor. Hatta bu yüzden “drift” olarak isimlendirilen kronik sorun, oyun esnasında amaçladığınız tepkiyi verememenize yol açıyor. Hal böyle olunca keza keyif alınmıyor ayrıca de zaten bir zaman sonradan kullanılamaz hale geliyor. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu