Ekonomi

Bir araç kiraladı, patronken emekçi durumuna düştü

Denizli’de, bir araç kiralama firmasından 1,5 yıl her tarafında araba kiralayan Sabri Akdeniz, borcu olmamasına karşın verdiği boş tahvil işleme konularak dolandırıldığını bahis etti. Yüzbinlerce liralık zararından dolayı patronken emekçi durumuna düştüğünü ileri süren Akdeniz, kendisi gibi çok sayıda mağdurun daha bulunduğunu savundu.

Denizli’de, bir vasıta kiralama firmasından 1,5 sene her tarafında araba kiralayan ve uyumlu olarak ödemelerini yapan Sabri Akdeniz, arada oluşan samimiyetten dolayı firmaya 30 bin TL bedel bir otomobil ile 35 bin TL değerindeki çeki borç olarak verdi. daha sonra firma sahibiyle aralarında oluşan sıkıntıların büyümesi sonucu, verdiği boş senedin işleme konularak dolandırıldığını öne sürdü. Arazisi icra yoluyla satılan ve diğer bütün malı varlığına da haciz konulan Akdeniz, mağduriyetinin giderilmesi için yetkililerden takviye talep etti.

Araç kiralama firması sahibi göre tehdit edildiğini, verdiği senetlerin altı yırtılarak başkasının namına doldurduğunu ve işyeri sahibi göre işleme koyulduğunu iddia eden Sabri Akdeniz, “1.5 sene her tarafında ben vasıta kiraladım. Bu vasıta kiralama süresi her tarafında bu şahsa ödemelerini uyumlu bir şekilde yaptım. Lakin aradaki samimiyetten dolayı ihtiyacı olduğundan ben buna 35 bin TL’lik bir çek verdim ve bunun yanına 30 bin TL değerindeki aracımı verdim. Paramı istediğimde bana ödeme yapmadı ve icra yoluyla alacağımı söylediğimde ise ‘Asıl ben icraya vermeye başlarsam sen görürsün’ diye korkutma etti. Bir süre sonradan ise hiç tanımadığım ve bir meslek uygun emekçi olarak çalıştığım birey adına bu senetler işleme konulmaya başlandı” dedi.

“Minimum vergi maaşla çalışan şahsın üzerinden işlem yapıyor”

En Düşük ücretle çalışan şahsı tanımadığını gösteren Akdeniz, “Bu şahıssı şüphesiz tanımıyorum ve herhangi ticaretim olmamıştır. Senedin üzeri 170 bin TL biçiminde doldurarak, en az ücret maaşla çalışan şahsın üzerinden operasyon yapıyor ve bunlar satılıyor. Öteki senetleri düzenleyip bu senetti de işleme koyarak mallarım üzerine haciz konuluyor. Şuan evimin satışı için operasyon yapıldı. Ben bu şahıslardan şikayetçiyim. Savcılıktan suç duyurusunda bulundum ve tüm delillerimi sundum. 1,5 senedir hiç bir işlem yapılmadı. Ben tüm bu deliller, ses kayıtları ve dokümanları toparlayarak suç duyurusunda bulundum. Halen operasyon yapılmadı, bu konuda adalet istiyorum” diye konuştu.

“Diğer mağdurlar da var”

Yakalık olarak 230 bin TL değerinde bahçesinin 170 bin TL’ye haciz aracılığıyla satıldığını kaydeden Akdeniz, şöyle konuştu:

“Benim gibi 4 ya da 5 kişinin bağ örnekleri var ve bunları da savcılığa sundum. Açığa verilen senetleri kendi alacağımı almak için işlem yaptığımda bu senetlerin altından yırtarak 170 bin TL doldurarak savcılığa veriliyor. Oradan da icra yoluyla satmak yapıldı. Bütün satış ve evraklar bu şahıslar üzerinden vekaleten yapıp insanları bu şekilde dolandırdığını biliyorum. Şuanda benim malım olarak 230 bin TL vakit aşımıyla beraber senetler işleme konuldu. Bir tane 300 bin TL değerinde bahçem 170 bin TL’ye icra aracılığıyla satıldı ve şuanda evim satışta ve araçlarım emrindeki”

Başına gelen üçkâğıt olayı yüzünden patron iken emekçi durumuna düştüğünü ileri süren Sabri Akdeniz’in yönelttiği suçlamaların tarafı olan araç kiralama firması yetkilileri ile senetlerin adı üstünden işleme konulduğu asgari ücretli çalışan emekçi ise her hangi bir yorumlama yapmadı. – DENİZLİ

Bir araç kiraladı, patronken işçi durumuna düştüBir araç kiraladı, patronken işçi durumuna düştü

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu