Teknoloji

Bir Gezegenin Dünya’dan Daha Yaşanabilir Olması İçin Gerekenler Açıklandı

Dünya, şu anda yegane yuvamız konumunda olsa da uzaktan gelecekte bu durumun değişmesi için bilim insanları ve uzay ajansları büyük bir alıştırma içerisinde. Bu konudaki araştırmalar büyük oranda ‘2. bir Dünya keşfetmek’ üzerine olsa da Dünya’dan bile daha ‘yaşanabilir’ gezegenler var olması da mümkün.

Washington Eyalet Üniversitesi’nden Dirk Schulze-Makuch’un liderliğinde gerçekleştirilen ve Astrobiology’de yayınlanan yeni bir egzersiz, bilim insanlarının odaklanması gereken ‘süper yaşanabilir’ gezegenlerin özelliklerini ve yaşam için Dünya’dan daha yerinde koşullara sahip olabilecek iki düzine gezegen ortaya koyuyor.

Dünya, en yaşanılabilir gezegen olmayabilir

öte gezegen

Laf konusu çalışmada bahsedilen 24 gezegenin tamamı, Dünya’ya 100 ışık yılından daha uzaktan bir mesafede bulunuyor. gerçi Schulze-Makuch’a kadar egzersiz, NASA’nın James Web Uzay Teleskobu, LUVIOR gözlemevi ve Avrupa Uzay Ajansı’nın PLATO Uzay Teleskobu için incelemeye değerinde hedefler sunmuş durumda.

“Bir sonraki tür uzay teleskoplarından daha fazla veri alacağız. böylece doğru hedefleri seçmek önemli.” diyen Schulze-Makuch, karışık/gelişmiş hayat için en uygun koşullara sahip gezegenlere odaklanılması gerektiğini, bu sırada çalışmaların Dünya ile benzer koşullara sahip gezegenlerle kısıtlanmaması gerektiğini ve Dünya’dan daha yaşanılabilir gezegenler olabileceğini ifade etti.

Daha sıcak, daha ‘sulu’, daha yaşlı, daha büyük ve daha ağır bir gezegen, Dünya’dan daha iyi bir hayat imkanı sunabilir

dünya dışı yaşam

Güneş gibi G tipi yıldızlar; 10 milyar yıldan daha az, nispeten kısa bir ömre sahiptir. Dünya’da karışık bir yaşamın ortaya çıkmasının 4 milyar yıl kadar sürdüğünü, yani az kalsın Güneş’in güya ömrünü tükettiğini haberdar olan bilim insanları, bu nedenle G tipi bir yıldızın civarda dönen bir gezegenin uygun koşullara sahip olsa deha karışık bir hayat geliştirene dek ömrünü tüketebileceğin açıklama ediyor. Bilim insanlarına kadar ömürleri 20 milyar ile 70 milyar sene aralarında değişen K tipi yıldızlar, karışık bir yaşamın gelişmesine olanak tanıyacak fazla daha uzun bir ömre sahipler.

Bilim insanlarının yaşama intibak için baktıkları bir diğer kıstas ise boyut ve kütle oldu. Bilim insanlarına göre Dünya’dan yüzde 10 daha büyük bir gezegen, yaşamın gelişebileceği fazla daha artı toprağa sahip olabilir. Hem tekrar bilim insanlarına tarafından Dünya’nın 1,5 katı daha pozitif kütleye sahip olan bir gezegen, keza iç ısısını daha uzun vakit koruyabilir keza de daha enerjik yer çekimi ile atmosferini daha uzun vakit koruyabilir.

yaşanılabilir gezegen

Sizlerin de bildiği üzere su, yaşamın bir numaralı anahtarıdır. Ayrıca sıcaklık ve nemin Dünya’nın diğer bölgelerine kıyasla daha yüksek olduğu tropikal bölgelerde yaşam çeşitliliğinin daha yüksek olduğu da tekrar hepimizin bildiği bir reel. bu nedenle bilim insanları, Dünya’ya kıyasla birazcık daha artı suya ve sıcaklığa sahip olan bir gezegenin kompleks yaşamı destekleme konusunda daha iyi olabileceğini düşünüyorlar.

Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nden gökbilimci Rene Heller ve Villanova Üniversitesi’nden Edward Guinan’dan da yardım bölge Schulze-Makuch, Dünya’dan daha iyi yaşam koşullarına sahip olabileceği düşünülen 24 gezegenden hiçbirinin yukarıda açıklamış olduğumuz kriterlerin tamamını karşılamadığını belirttiler. Az Önce Dünya’dan diğer bir gezegende yaşam bulamadığımız için Dünya, bizim için ‘en yaşanılabilir gezegen’ olabilir. Ama Schulze-Makuch’un araştırması, öte gezegenleri incelerken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda manâlı bir tezgâhtar olabilir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu