Eğitim

Bir öğretmen yaşamını yitirmişti: Liselerde üretilen kolonya sayısıyla övünüyorlar!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘meslek liselerinin salgında ekonomiyi kalkındırdı’ğını iddia ederek pandemi döneminde öğrenci ve eğitimcilerin imal yapmasını savundu. Eğitim Sen’den Bozdoğan, “Öğrenci ve öğretmenlerin hayatı riske atılamaz. Imal yapılırken yaşanan patlamada hayatını kaybeden öğretmenin acısı hâlâ taze” dedi.

Bir öğretmen yaşamını yitirmişti: Liselerde üretilen kolonya sayısıyla övünüyorlar!

Meral DANYILDIZ

İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü, ‘iş liselerinin salgında ekonomiyi kalkındırdı’ğını savundu. Pandemi döneminde öğrenci ve eğitimcilerin üretim yapmasıyla övünen il müdürlüğü sosyal medya hesabından “Meslek liseleri salgında ekonomiyi kalkındırdı” şeklinde bir haber paylaştı. Paylaşımda bugüne değin 52 milyon koruyucu maske, 1 milyon yüz koruyucu siperlik, 1 milyon tek kullanımlık önlük-tulum, 6 milyon litre yüzey dezenfektanı, 650 bin litre el dezenfektanı ve 30 bin litre kolonya üretildiği bilgisine yer verildi.

Mersin’deki Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nde dezenfektan üretimi esnasında meydana gelen patlamada Kimya Öğretmeni Ramazan Şahin’in hayatını kaybetmesinin ardındaki liselerde üretime tepkiler sürüyor.

Acımız hâlâ taze

İstanbul İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün paylaşımını BirGün’e değerlendiren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) meslek liselerini bir eğitim kurumundan ziyade ticari birer işletme olarak algıladığını söyledi. “Ondan nedeniyle da salgın koşullarında deha imal yapmasını desteklemekte, özendirme etmekte ve hatta bunu bana kalırsa istek etmektedir” diyen Bozdoğan, dezenfektan üretiminde yaşamını yitiren Ramazan Şahin’i de hatırlattı. Bozdoğan, “Mersin’deki lisede imal yapılırken yaşanan patlamada hayatını kaybeden sendikamız üyesi Öğretmen Ramazan Şahin’in acısı hâlâ içimizde taze. Öncelikle salgın koşullarında okulların bu şekilde kullanılması, yani imal için sağlığın riske atılabiliyor olması piyasa için üretimin insan yaşamından önce geldiğini gösteriyor. Okulların bu koşullarda açık olması ve öğrencilerle öğretmenlerin üretim yerine getirmek durumunda olmasını çakmak ve kabul etmek mümkün değil. Salgınla uğraş için gerekli olan malzemeler bilirkişi kişiler kadar bu iş için kurulan işletmelerde üretilmeli, okullarda değil” biçiminde konuştu.

Imal değil eşit eğitim hakkı

Bozdoğan, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “İkinci ve ola ki de bizim açımızdan en manâlı olan konu ise iş liselerinin mektep olarak görülmemesi ve aralıksız üretime yönlendirilmesinden dolayı öğrencilerin eğitim hakkından yararlanamıyor olmasıdır. Eğitim 12 yıl ve zorunludur. Oysa meslek liselerinde öğrenciler aralıksız amaçlamak durumunda kalınca okulun onlara sağlaması gereken öteki eğitim hizmetlerinden mahrum kalıyorlar. Iş liseleri aracılığı ile çocuk işçiliğinin dolambaçlı artırılmasına son verilmesi gerekiyor. Eğitim bütün öğrencilerimiz için haktır, meslek liseleri dahil. MEB’in öncelikli görevi imal gerçekleştirmek yok tüm öğrencilerin eğitim hakkından eşdeğer yararlanmasını sağlamaktır.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu