Gündem

Bir yaşındaki Hayat bebeğin ölümünde gaddarlık iddiası: Anne tutuklandı

İstanbul’da bir yaşındaki bebeğini işkenceyle öldürdüğü gerekçesiyle gözaltına alınan anne Vala B., ‘Çocuğu kasten öldürmek’ suçundan tutuklandı. Baba Ali N. ise adli yoklama şartı ile özgürlük bırakıldı.

Bir yaşındaki Hayat bebeğin ölümünde işkence iddiası: Anne tutuklandı

İstanbul Sancaktepe’de Suriye uyruklu 1 yaşındaki Hayat Neccar’ın gaddarlık ile öldürülmesi sonrası gözaltına alınan annesi Vala B. ve babası Ali N., savcılık sorgularının gerisinde tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Mahkemedeki sorgusunda çocuğunun öldüğünü soruşturma aşamasında öğrendiğini söyleyen baba Ali N., “Ben duruşmayı beklerken adliye koridorunda eşime ‘Çocuğum niçin öldü?’ diye sordum. Eşim de çocuk fazla kustuğu vakit onu ısırdığını, çimdiklediğini, başı döndüğünü ve çocuğun üzerine düştüğünü, 2-3 dakika kendine gelemediğini söyledi. Ayıldığında çocuğun altında olduğunu ve sarardığını gördüğünü söyledi. Ardındaki da çocuğun üstünü değiştirip yatağına bırakmış. Sonra da beni arayarak çocuğun inlediğini ve sarardığını söyledi. Ambulans çağırmasını ve hemen geleceğimi söyledim” dedi.

‘Çocuğumun üzerindeki yaraları, morlukları, sigara izmariti izlerini görmedim’

Taksiye binip eve gittiğini söyleyen Ali N., “Ambulans geldi, çocuğu hastaneye götürdü. Çocuğun üstündeki morlukların sebebi eşimin çocuğu çimdiklemesi ve üzerine düşmesidir. Eşimin çocuğu sevmediğini hiç görmedim ancak burada bana ara sıra sevdiğini ara sıra de sevmediğini söyledi. Eşim yuvamı dağıttı, üç çocuğumu mağdur etti, bizi biçare etti. Bunu niçin yaptı bilmiyorum. Eşimin diğer çocuklarımıza güç uyguladığını görmedim. Vefat eden çocuğumun üzerindeki yaraları, morlukları, sigara izmariti izlerini görmedim. Nasıl oldu bilmiyorum. Suçlamayı kabul etmiyorum” diye konuştu.

‘Çocuğumun üstüne düştüm’

Çocuğun annesi Vala B. ise mahkemedeki sorgusunda şunları söyledi:

“Vefat eden çocuğuma önceki gün mama yaptım. Eşim mamayı yedirdikten sonra çocuğu bana verdi. Ben çocuğu yatırdım, eşim de meslek aramaya çıktı. Saat 16.00 gibi çocuk yatağa kustu. Yataktan aldım, yastığı temizledim. Saat 19.00 gibi bitmiş kustu. Üstünü başkalaştırmak için kalktım o anda başım döndü. Çocuğumun üzerine düştüm. Ne değin çocuğun üzerinde kaldım bilmiyorum. Ben ayıldığımda çocuğun altımda olduğunu gördüm. Sapsarı kesilmişti ve inliyordu. Hemen eşimi aradım. Eşim geldi çocuğu kaptığı gibi kucağına alıp götürdü.”

‘Bilinçsiz şekilde çocuğumu çimdikliyordum’

Çocuğu geceleri gördüğünde ondan korktuğunu söyleyen Vala B., “Geceleri gözleri açık gördüğümde çocuktan korkuyordum. Ara Sıra çocuğumu çok seviyordum ara sıra de hiç sevmiyordum. Ben bilinçsiz şekilde çocuğumu çimdikliyordum. Kendimi kaybettiğimde bunu yapıyordum. Yalnızca çimdikleme ve ısırma oldu. Çocuğumun karnını ısırdım. Sevmediğim vakit çocuğumu ısırıyordum. Ben bu olayın bu şekilde olduğunu daha önce fazla korktuğum için anlatmadım. Eşim hiç şahit olmadı, çocuktaki morlukları görmedi. Bu yüzden eşim hiç anlamadı. Zaten son günlerde böyle davrandım. Ben şu lahza gerçekleri anlattım. Zihin sağlığı ile ilgili bir rahatsızlığım değil. Son günlerde baş dönmem çoğu kez oluyordu. Öteki çocuklarıma bu şekilde zor uygulamadım. Çok pişmanım. Fazla da kalbim ağrıyor. Vicdanım sızlıyor” dedi.

Mahkeme, anne Vala B.’nin, ‘Beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi kasıtlı olarak öldürmek’ suçunu işlediği ihtimalini gözeterek tutuklanmasına karar verdi. Baba Ali N. ise adli yoklama şartı ile özgürlük bırakıldı. Ali B.nin haftada bir gün karakola artan bir şekilde imza vermesine karar verildi.

DHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu