Sağlık

Bir yılda 18 bin kadına meme kanseri tanısı

Ülkede bir yılda takriben 18 bin kadına meme kanseri teşhisi konuyor. Dinç beslenme, maddi aktivite kanser riskini azaltırken değiştirilemeyecek risk faktörlerinde ‘kadın’ elde etmek ilk sırada yer alıyor. Çünkü kadınlarda erkeklerden 100 kat daha artı meme kanseri görülüyor.

Bir yılda 18 bin kadına meme kanseri tanısı

HABER MERKEZİ

Ekim ayının Meme Kanseri Farkındalık Ayı olması sebebiyle ülkenin dört bir yanına meme kanserine uyarı çekiliyor. Meme kanseri, Türkiye’de ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve bununla birlikte en sık ölüme neden olan kanser türü olarak öne çıkıyor.

Insanlar Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün verilerine kadar ülkede bir yılda takriben 18 bin kadına bu teşhis konulurken erken tanı çare için büyük tartma taşıyor.

Tüm kanserlerde olduğu gibi sebze ve meyveden varlıklı, uygun koşullarda hazırlanmış gıdaların tüketimi ile sağlıklı besin alışkanlıklarının yerleştirilmesi, maddesel aktivitenin artırılması, dinç kiloda olma, sigara ve alkol kullanımından kaçınma ile meme kanseri riski azaltılabiliyor.

Meme kanserinde değiştirilemeyecek risk faktörlerinde ise bayan almak birincil sırada yer alıyor. Çünkü, kadınlarda erkeklerden 100 kat daha pozitif meme kanseri görülüyor. Yaş almak, açıklanmış kalıtsal genlere, yoğun meme dokusuna ve ailede meme kanseri öyküsünün bulunması, kişinin bir memesinde kanser olması, memede iyi kalpli oluşumların tespit edilmesi, erken adet (mens) görmeye başlanılması, menapoza 55 yaşından sonra girilmesi, göğüse radyoterapi alınması da diğer değiştirilemeyecek faktörler arasında gösteriliyor.

Belirtileri neler?

Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi memede sızısız, zamanla gelişen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesi. öte taraftan meme kanserinin diğer belirtileri ise şöyle sıralanıyor:

♦ Bir memenin tamamının ya da bir kısmının şişmesi.

♦ Memede veya meme ucunda sancı.

♦ Meme ucunda çekilmeler.

♦ Memede portakal kabuğu görünümü

♦ Memenin bir kısmında veya tümünde şişkinlik, memede şekil değişikliği.

♦ Koltuk altında yumru (kitle), bazen memede yumru hissedilmeden önce, kanser koltuk aşağıda ya da köprücük kemiğinin civarda şişme veya yumruya niçin olabilir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu