Gündem

Birçok kadını taciz ve şiddete maruz bırakmakla suçlanan Faruk Işık işten çıkarıldı

Çoğu kadını taciz ve şiddete maruz bırakmakla suçlanan ve hakkında taciz soruşturması yürütülen Faruk Işık işten çıkarıldı.

Birçok kadını taciz ve şiddete maruz bırakmakla suçlanan Faruk Işık işten çıkarıldı

DİSK’te örgütlenme uzmanı olarak çalışan, birçok kadını taciz ve şiddete maruz bırakmakla suçlanan birkaç gün süren tartışmanın ardından Faruk Işık, dün itibariyle işten çıkarıldı.

DİSK Yönetim Kurulu, dün yaptığı açıklamada “DİSK’in baskı ve taciz konusunda tavrı nettir” ifadelerini kullanarak Faruk Işık’ın konfederasyonla ilişkisinin kesildiğini açıklamıştı. öte yandan DİSK Idare Heyeti üyesi Remzi Gayretli’ın daha önce Pozitif TV’ye verdiği “Taciz iddiası ispatlanamadı, uyumsuzluktan çıkaracağız” şeklindeki tanımlama tartışmalara yol açmıştı.

NE OLMUŞTU?

“Rojdaezji” adlı bir Twitter hesabı, 9 Temmuz’da DİSK sosyal medya hesaplarını da etiketleyerek DİSK’te örgütlenme uzmanı olarak ödev yapan Faruk Işık tarafından korkutma ve taciz edildiğini, aralarındaki yazışmaların ekran görüntüleriyle birlikte ifşa etti. Bu paylaşımların DİSK yönetimine iletilmesinin ardındaki Faruk Işık tedbir amaçlı işyerinden uzaklaştırıldı. Takriben bir saat sonradan da Rojdaezji adlı hesap kapatıldı, hesabı kullanan kadına ulaşılamadı.

KOMİSYONDAN İKİ RAPOR

DİSK Idare Heyeti, Faruk Işık hakkında taciz soruşturması yürütülmesi için bir komite kurdu. 16 Temmuz’da çalışmalarına başlayan komisyonda Genel-İş’cilt Neşe Karaçimen ve Özlem Gültekin ile Birleşmiş Metal-İş’cilt Nuran Gülenç yer alıyordu. Genel-İş adına komisyonda bulunan üyelerle Nuran Gülenç arasında anlaşma sağlanamadı. Soruşturmanın sonucunda komisyondan iki farklı rapor çıktı.

Genel-İş’li iki üyenin raporunda taciz iddiasında yer alan kadının bulunamadığı vurgulanarak, soruşturma süresince gündeme gelen öteki konuların ve beyanların Faruk Işık’ın “sosyal yaşamı” olduğu, sözlü ifade haricinde bir kanıt olmadığı savunuldu.

Birleşik Metal-İş’cilt Nuran Gülenç’in hazırladığı raporda ise komite üyeleri arasında neden uzlaşmaya varılamadığı şu ifadelerle anlatıldı: “Komisyon çalışmalara başlamadan (Genel-İş’li kadın üyelerin) dile getirdikleri ‘Arkadaşımız suçsuz yere işinden olacak’ önyargısı alıştırma boyunca devam etmiş, ortaya çıkan taciz ve tehditlere ilişkin veriler görmezden gelinmiştir. Komisyonun öteki üyeleri kadar kadına karşın kuvvet ve cinsel taciz vakalarında esas prensip olan ‘kadının beyanı esastır’ ilkesi değil sayılmış, tacize uğrayan kadınların beyanları kabul edilmemiş, kadınlardan bunu ispatlaması beklenmiştir.”

‘BİRDEN FAZLA KADINA ŞİDDET UYGULADI’

Gülenç’in hazırladığı rapora göre, soruşturma sırasında birden arti kadın, Faruk Işık kadar tehdit ve şiddete maruz bırakıldığını, ilişkiye devam etmeye zorlandığını söyledi. Ayrıca Faruk Işık’ın bir dönem HDK içinde de ödev yaptığı, ancak aynı nedenlerle örgütten uzaklaştırıldığı bilgisine ulaşıldı.

Raporda mülâkat yapılan iki kadının beyanlarına yer verildi. Kadınlar, kendilerinin yanı sıra diğer kadınların da zorlama, korkutma ve tacize maruz bırakıldığını söyledi. Bir bayan, Faruk Işık’tan terketmek istediğini, fakat Işık’ın kendisini ilişkiye zorladığını, aralıksız mesaj attığını, eve geldiğini, hiddet kontrolü problemi olduğunu, böylece oturduğu evi ve telefon numarasını başkalaştırmak zorunda kaldığını aktardı. Kadın, aynı dönemde Faruk Işık’ın diğer kadınları da tehdit ettiğini bildiğini kaydetti.

Raporda keza DİSK çalışanları ile yapılan görüşmelere de yer verildi. Aralarında kadınların da olduğu çok sayıda çalışan, Faruk Işık kadar sözlü taciz, tehdit, psikolojik güç ve ayrımcılığa maruz bırakıldıklarını anlattı.
Raporda, sendika uzmanı Övünç Bakır’ın Faruk Işık tarafından darp edildiği, Hakan Koçak’ın ise Faruk Işık’la yaşadığı tartışmanın ardındaki istifasını vermek zorunda kaldığı belirtildi.

RAPORLAR SUNULDU, KARAR DEĞIL

Bu iki rapor ağustos ayı başında DİSK yönetimine sunuldu; ancak DİSK Idare Heyeti takriben 1,5 ay her tarafında kararını açıklamadı. Birkaç gün önce “zelal” adlı bir sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlar ile yaşananlar kamuoyuna yansıdı. Bu paylaşımlarda Faruk Işık’ın DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Gayretli göre korunduğu, olayın üstünün örtülmeye çalışıldığı ileri sürüldü.

DİSK YÖNETİMİNDEN AÇIKLAMA

Bunun üzerine dün bir yorumlama yapan DİSK Yönetim Kurulu, Faruk Işık’ın DİSK’le ilişkisinin sona erdirildiğini duyurdu. Açıklamada, “DİSK’in kadına yönelik zorlama ve taciz konusunda politikası ve tutumu nettir. DİSK kadına karşın güç ve tacizin toplumsal yaşamın bütün alanlarında ve işyerlerinde ortadan kaldırılmasını ısrarla savunmaktadır. Bu çerçevede Faruk Işık hakkında gündeme gelen kadına yönelik taciz ve zorlama iddiaları hassasiyetle ele alınmıştır. Soruşturma Komisyonu’nun çalışmalarını değerlendiren Yönetim Kurulumuz, Faruk Işık’ın DİSK’le ilişkisinin kesilmesine karar vermiş ve DİSK ile ilişkisi sona erdirilmiştir” dendi.

Açıklamada, ‘zelal’ adlı sosyal ağ hesabından paylaşılan tacizcinin korunduğu yönündeki iddiaların ise gerçeği yansıtmadığı savunuldu: “Sosyal medyadaki sahte/isimsiz bir hesap üzerinden DİSK üyesi sendikalarımıza ve DİSK yöneticilerine dönük yalan yanlış ithamları büyük bir endişe ile izliyoruz. Bu asılsız suçlama ve iftiralar DİSK’in kurumsal kimliğine hasar vermeyi amaçlamaktadır. DİSK taciz ve şiddet konusunda gereğini yaptığı gibi DİSK’e dönük saldırılar karşısında da dimdik duracaktır.”

DİSK Idare Heyeti, Faruk Işık’ın DİSK’le ilişkisinin kesildiğini açıkladı; ancak DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Genel-İş Genel Başkanı Remzi Gayretli’ın karar açıklanmadan kısa zaman önce Fazla TV’ye tanımlama yaparak, tacize maruz kalan kadına ulaşılamadığı için tacizin kanıtlanamadığını öne sürerek, “Tacizden yok lakin düzensizlik nedeniyle işten çıkaracağız” dedi.

DİSK Genel Başkanı Istek Çerkezoğlu ise “Faruk Işık uyumsuzluk gerekçesiyle mi yahut kadına yönelik zor ve taciz gerekçesiyle mi işten çıkarılacak?” şeklindeki sorumuza “Idare Kurulumuzun açıklaması son derece net bu konuda” yanıtını verdi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu