Sağlık

‘Birkaç küçük değişiklikle kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz’

Yürek sağlığına önemi vurgulamak ve toplumsal farkındalık meydana getirmek amacıyla her yıl 29 Eylül Dünya Kalp Günü olarak kutlanıyor. “Sadece birkaç küçük değişiklikle bile, insanların yürek hastalığı ve inme riskini azaltabilirsiniz” diyen Medicana Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Begüm Öztürk, kişilerin dinç beslenmeleri, daha pozitif hareket etmeleri ve tütün kullanmamaları için yüreklendirebileceğini belirtti. “Çocuklarımızın şimdiden, yürek sağlığı dostu bir yaşam alışkanlığı kazanmalarını ve bunu ömür boyu sürdürmelerini sağlayabilirsek, ileride sağlıklı nesiller yetiştirmiş oluruz” dedi.

“Önce dinç beslenme”
Dr. Begüm Öztürk şu bilgileri verdi: “Sağlığa Zararlı besin alışkanlıkları, dünyada önde gelen 10 ölüm nedeninden 4’ü ile ilk elden bağlantılıdır. Günümüzde artan bir şekilde daha artı insan, şeker, tuzlu, doymuş yağ veya trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tüketmektedir. Meyve ve sebzeler açısından varlıklı olan yürek sağlığı dostu bir beslenme şekli, kalp hastalığı ve inmeden korunmaya muavin olur.

Dinç gıdaları çocuklar için ilginç ayla getirin. Rengarenk gıdaları seçin ve yemek pişirirken bunları kullanın. Porsiyonlarınızı gözden geçirin; daha minik tabaklar kullanın; tüketdiğiniz meyve ve sebze porsiyonlarının ve etin daha pozitif ya da karbonhidratlı gıdalardan daha eksik olmasını sağlayın.

Fiziki aktivite olmazsa olmaz
Haftada beş defa 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır. Orta şiddetteki bedensel aktivite örnekleri olarak şunlar sıralanabilir:

35 dakika seri tempolu yürüyüş,
30 dakika bisiklete binme,
20 dakika yüzme,
15 dakika ip atlama gibi sporlar veya
45-60 dakika araba yıkama,
45-60 dakika cam veya yer silme,
30-45 dakika bahçe işi,
15 dakika merdiven çıkma.
Hareketsiz bir yaşam tarzı olanlar başlangıçta çok hafif egzersizlerle başlamalı, çalışma şiddeti kendi uyumuna kadar artırılmalıdır.

Sigaraya hayır
Sigarayı ele vermek ve sigara dumanına dingin maruziyetten korunmak, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır. Her yıl aralarında çocukların da bulunduğu 600.000’den artı insan, tütün kullanmadıkları halde edilgen içicilik nedeniyle yaşamlarını kaybetmektedir. Evinizde sigara içilmesini yasaklamanız, ailenizin geleceği açısından fazla önemlidir. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız, tavsiyeler almak üzere hekime başvurun. Sigarayı bırakmanıza asistan olabilecek destek hizmetlerinden faydalanın.

Uyumlu denetim
Uyumlu sağlık durumu kontrollerinden vermek asgari bu adımlar kadar önemlidir. Hekiminize başvurun; kan basıncı, kolesterol ve glukoz düzeylerinizi, kilonuzu ve beden kütle indeksinizi (VKİ) ölçtürün. Böylece riskleriniz belirlenebilir. Hekimimizin önerileri doğrultusunda yaşam tarzınızı belirleyebiliriz.

Kalp hastalıkları ve inme, yaşlıları, erkekleri ve zengin toplumları daha fazla etkilemektedir. yine de yürek damar hastalıkları her iki cinsiyeti de etkiler. Kadınlar arasında bir numaralı ölüm sebebi yeniden yürek damar hastalıklarıdır. Her 3 kadından 1’inin ölümüne yol açan yürek hastalığıdır. Kadınların kalp damar hastalıkları risklerine ilişkin gerçekleri öğrenmeleri gerekmektedir.

Çocuklar da tehlike aşağıda
Kalp damar hastalıkları riskleri, doğum öncesinde anne karnında başlar ve sağlığa zararlı gıda, hareketsizlik ve tütün kullanımı sonucu çocukluğun ilerleyen dönemlerinde artan bir şekilde artar.”

“Geleceğe dinç nesiller geliştirmek için önlemler almalıyız. Önce kendimizi sevmeli, bedel vermeli, kendimizi hastalıktan korumalıyız. Sağlık hayatımızda 1. sıradaki değerimizdir” diyen Öztürk, kalbimize iyi bakalım çünkü içinde sevdiklerimiz var” diye belirtti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu