Dünya

Birleşmiş Milletler uyardı: Yemen’de “insani facia” yaşanabilir

Birleşmiş Milletler Yemen’de hükümet güçleri ile Husiler arasındaki şiddetli çatışmalar nedeniyle “insani afet” yaşanabileceğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler uyardı: Yemen’de

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen’in doğusundaki Marib ilinde yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle “insani yıkım” yaşanabileceği uyarısında bulundu.

AA’nın aktardığına göre, BM Milletlerarası Göç Örgütü (IOM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yemen’in doğusundaki kanlı çatışmalar 10’uncu ayına giriyor ve sene başından bu yana Marib’de 90 binden fazla kişi yerinden edildi” ifadesi kullanıldı.

Bu sayının, bu sene ülke genelinde yerlerinden edilenlerin yarısından fazlasını oluşturduğu kaydedildi.

Marib’deki durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğine göze çarpan edilen açıklamada, “tırmanarak aralıksız çatışmalar nedeniyle ufukta bir felaketin” belirdiği uyarısında bulunuldu.

‘YÜZBİNLERCE İNSAN DAHA KAÇMAYA ZORLANABİLİR’

Açıklamada, Yemenli sivillerin Marib içinde veya çevre bölgelerdeki topluluk yerleşim alanlarına sığınmaktan başka seçenekleri bulunmadığı ve buralarda hayat için gereken en esas hizmetlerden deha mahrum oldukları belirtildi.

Yüzbinlerce insanın daha kaçmaya zorlanabileceği açıklama edilen açıklamada, büyük çaptaki bir mülteci krizini engellemek için ülkede dostça çözüm bulunması konusunda ümitli olunduğu açıklama edildi.

Yemen’de hükümet güçleri ile Husiler arasındaki süregelen çatışmalar, ağustos ayının başından bu yandan petrol zengini Marib ili ilk kez olmak üzere farklı bölgelerde şiddetlenerek devam ediyor. Her iki taraftan da fazla sayıda kaybın verildiği çatışmalar, Yemenli sivillerin evlerini terk etmesine niçin oluyor.

İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yandan başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere aleyhinde Yemen hükümetine takviye veriyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu