Ekonomi

Bitcoin Madenciliği İçin Harcanan Enerji, Akılalmaz Seviyelere Ulaştı

Son dönemlerin ayrıca en fazla kazandıran hem de en riskli olan yatırım araçlarından bir tanesine Bitcoin. İstenildiği takdirde borsalar üzerinden alınabilen Bitcoin, istenildiğinde de kuvvetli bilgisayar donanımları ile en basit tabiriyle şifreleri çözülerek de elde edilebiliyor. Kripto para jargonuna “madencilik” olarak giren bu işlemle ilgili yapılan son araştırmalar, 2020 yılında madencilik kaynaklı enerji tüketiminin rekor seviyelere çıktığını ortaya koyuyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin yaptığı son bir araştırmanın sonuçları, geçtiğimiz günlerde açığa çıktı. Araştırmaya kadar madenciler bu sene, adeta 7,5 gigawatt enerji tükettiler. Keza bu araştırmaya göre bir madenci, 1 kwh enerji için yaklaşık 0,03 ila 0,05 dolar aralarında masraf gerçekleştirmek durumunda kalıyor. Mart ayındaki bir tahmine tarafından 1 Bitcoin’in elde edilmesi için 7,500 dolara ihtiyaç duyulduğunu baz alacak olursak, 1 Bitcoin kazan bir madenci, 4,000 dolar civarında kar elde etmiş oluyor.

Bitcoin

Bitcoin madencileri, bu yıl 7 nükleer enerji santralinin ürettiği enerjiyi yok etti

Bitcoin madenciliği ile ilgili yapılan incelemeler, tüketilen enerji seviyesinin fazla önemli maliyetlerinin olduğunu gözler önüne seriyor. Hatta belirlemelere tarafından bu madencilerin bu sene ki enerji tüketimi, 7 nükleer enerji santralinin ürettiği elektrik enerjisine denkmiş. Olaya fiziksel açıdan baktığımız zamansa madencilerin harcadığı parayla 21,8 milyon güneş enerji panelinin üretilebileceği gerçeği karşımıza çıkıyor.

Buraya kadar Bitcoin’i karalamış gibi görünsek de bu konuyla ilgili kayda değer girişimlerin olduğunu da spesifize etmek gerekiyor. Çünkü örneğin Kazakistan’da 50 bin son teknoloji kazıcı cihazın bulunduğu bir Bitcoin üretim merkezi bulunuyor ve bu merkez, şu an için enerji tüketimi önemli anlamda düşüyor. Uzmanlar, bu tesisin ilerleyen dönemlerde daha fazla enerji tüketeceğine inanıyor olsalar da bu tür merkezlerde yapılan müşterek madencilik, Bitcoin’lerin kazılmasını kolaylaştırırken maliyeti de düşürüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu