Ekonomi

Bitcoin Madenciliği Zorluk Seviyesi, Bütün Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bir dönem oldukça popüler ülkü gelen Bitcoin madenciliği, epeyce zorlaştı. Bir kripto çözümleme firması olan Glassnode göre paylaşılan verilere tarafından Bitcoin madenciliği zorluğu %3,6 artarak tüm zamanların en yüksek oranına ulaştı.

Pazartesi günkü zorluk ayarlamasından esnasında varsayım edilenden daha pozitif dalgalanması sonrası madenciliğin zorluk derecesini bir kere daha tarihin en yüksek oranına çekti. Bitcoin ağının işlem gücünün ölçüm birimi olan ‘hash rate’ geçtiğimiz ay ölçülen bütün zamanların en yüksek oranının altında kaldı.

Bitcoin madenciliği zorluğu

bitcoin madenciliği zorluğu

(Bitocoin madenciliği zorluğu, %3,6 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.)

Nairametrics’te yer alan habere tarafından Bitcoin madenciliği zorluğu, madencilik ödülü ya da Bitcoin için çalışmanın ne değin kuvvet olduğunu kullanmak için kullanılan bir ölçüt. Bitcoin madenciliği, operasyon doğrulamadaki algoritma biçiminde gelen görevleri çözmeyi ve blokzinciri (blockchain) blok içerisinde onarmayı içeriyor.

Bir bloğu başarılı bir şekilde çıkaran Bitcoin madencileri, aidat alıyor ya da Bitcoin ile ödüllendiriliyor. Bitcoin madencileri, hem işlem bilgilerini doğrulayarak veya Bitcoin hesap defterine bilgi sağlayarak blokzinciri ağı mekanizmasının güvenliğinin kolaylaştırılmasına da asistan oluyor.

Bu onaylama sürecinin içerisinde karışık matematik problemlerini çözme ve epeyce ağır hesaplama gücü yer alıyor. Bitcoin madencileri, yaptıkları işe karşılık hesap defterine katkılarından nedeniyle Bitcoin ile ödüllendiriliyorlar. Bitcoin, temmuz ayında fiyatların tırmanmaya başlamasının arkasında 11 bin doların altına düşmese de 12 bin dolar psikolojik bariyerini aşmayı henüz başaramadı. Ancak birçok yatırımcının, bu seviyenin üstünde bir fiyatı destekleyeceği düşünülüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu