Ekonomi

Bitcoin Yatırımcısı, Basit Bir Kusur Sebebiyle 16 Milyon Dolarından Oldu

Popüler yatırım araçlarından olan Bitcoin, zaman zaman haberlerimize farklı alanlara yönlendirilmiş hack girişimleri ve hırsızlıklarla konu olabiliyor. Bu kez tekrar böylesi bir gelişmeyle karşınızdayız. Bir yatırımcı, küçük bir hatası sonucu tam 1,400 Bitcoin‘ini çaldırdı. Takriben 16 milyon dolar değerindeki Bitcoin, bir süredir bilgisayar korsanlarının cüzdanında.

Eğer Bitcoin’le haşır neşirseniz “Electrum” isimli kripto para cüzdanını duymuşsunuzdur. Öyle çok kullanıcı kadar seçim edilen sanal cüzdan, kripto paralarınızı borsa haricinde tutabilmenizi sağlıyor. Fakat bir yatırımcının Electrum indirirken yaptığı bir kusur, ona büyük bir maddi kayıp yaşattı. Peki yatırımcı, bu hatayı nasıl yapmıştı?

Bitcoin

Yatırımcı, Electrum’un eski bir sürümünü indirerek kullanmaya kalkıyor. Uygulamaya antre yaptığında sürümün eski olduğuna dair bir mesaj görebilen yatırımcı, uygulamanın güncellenmesi gerektiği ibaresini de görünce aracısız uygulamayı güncellemeye çalışıyor. Ancak gördüğü mesajın hakiki olmadığını daha sonra anlayan şanssız yatırımcı, bu süreçte 1,400 Bitcoin’lik yatırımından oluyor. Konuyla ilgili açıklamalar, yazılım mühendisi olarak ödev yapan Ben Kaufman’dan geldi.

Kaufman, Electrum cüzdanının listede bulunan sunuculardan bir tanesi bağlanarak çalıştığını açıklama ediyor. Herkesin Electrum cüzdanı için spiker çalıştırabileceğini söyleyen Kaufman, bazı kullanıcıların bu sunuculara tesadüfen bağlandığını ifade ediyor. Bir işlem esnasında meydana gelen bir hatadan ötürü hata mesajlarının yayınlanabildiğini açıklayan yazılım mühendisi, bilgisayar korsanlarının da bu kusur mesajını kullanarak laf konusu yatırımcının 1,400 Bitcoin’ini çaldığını dile getiriyor.

Electrum

Kaufman’a tarafından Electrum’un v3.3.3’cilt önceki sürümleri, kullanıcılara gönderilen hata mesajlarını hür metin olarak sağlıyordu. İşte bilgisayar korsanları, Electrum’un eski sürümlerinde bu açıktan faydalandılar. Talihsiz yatırımcıya sahte bir mesaj gönderen bilgisayar korsanları, bu sayede hesaptaki Bitcoin’leri çalmayı başarmışlardı.

Konuyla ilgili bir öteki yorumlama, Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan geldi. Zhao, bunun ilk olmadığını, 1,400 Bitcoin kaptıran yatırımcı gibi onlarca kişinin olduğunu açıkladı. Bitcoin’lerin çekildiği hesabı da kara listeye aldıklarını açıklayan Binance CEO’su, bu sayede borsaya bu hesaptan Bitcoin gelmesi halinde hesabı donduracak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu