Teknoloji

Blog Nasıl Yazılır? Blog Yazmak İsteyenler İçin 11 Nasihat

İnternet üzerinden bulabileceğiniz çoğu kaynak ve bedava yazılımlar bir uçtan bir uca bir blog sahibi almak artık çok daha basit. Blog sayfanızı dakikalar içerisinde kurup hayata geçirebilirsiniz. Fakat belli başlı kuvvet olan noktalar blog sayfanızı kurduktan hemencecik sonradan başlıyor. Hangi konuda yazacağınız, nasıl bir anlatım tarzı kullanacağınız, yazınızı süsleyecek görsellerin nasıl olacağı gibi daha birçok karar vereceğiniz konu var.

Bugünlerde kendini anlatabilmenin bir diğer yolu blog yazmak. Fakat blog kâğıda dökmek için tek ve belirtilmiş bir yol değil. “Blog kâğıda dökmek için gerekenler” diye arattığınızda meydana çıkan sonuçların birbirinden farklı olmasının sebebi de bu yüzden. Bu içeriğimizde ise size yol gösterecek birkaç tüyoya yer verdik.

Blog yazmak isteyenlerin unutmaması gereken tavsiyeler:

Her şeyden önce kendiniz için yazın. Maksat kitlenizi tanıyın. Aktüel konulara yer verin. Sürekliliğe tartma verin. Blog sayfanızı görsellerle cazibeli kılın. Eşsiz bir anlatım tarzınız olsun. Okuyucularınızla etkileşime geçin. Imlâ kurallarına dikkat edin. Yazılarınızın uzunluğunu fazla tutmayın. Sabırlı olun, acele etmeyin. Eğlenmeyi unutmayın.

Her şeyden önce kendiniz için yazın:

Her şeyden önce kendiniz için yazın

Yazdıklarınızı diğer birinin okuyacağı gerçeğini bir süreliğine görmezden gelin. Yalnızca düşüncelerinize, fikirlerinize ve alıntı yapmak istediğiniz görüşlerinize odaklanarak bunları kelimelere nasıl​ dökeceğinizi keşfedin.

Blog sayfanızda yazdıklarınızı en ilk kez kendinize, sonra ise başkalarının beğenisine sunun. Çünkü ilk olarak yazdıklarınızla kendinizi hoşnut ederseniz, okuyucularınızı hoşnut etmeniz daha da kolaylaşacaktır.

Maksat kitlenizi tanıyın:

hedef kitlenizi tanıyın

Blog sayfanızla ilgili keza kısa vadeli hem de uzun vadeli hedefler belirlemeniz size fazla katkı maddesi sağlayacaktır. Varmak istediğiniz kitleyi ve bu kasıt kitleye nasıl ulaşmak istediğinizi belirlemeli, daha ardından ise bu kitleye ulaşmanıza katkı sağlayacak türden içerikler paylaşmalısınız.

Eğer hedef kitlenizi tanıyamazsanız onlarla haberleşmek oldukça zor olur. Bu yüzden yazdıklarınızın okunmasını karşılamak için kimlere hitap ettiğinizi, nelerden hoşlandıkları ya da nelerden hoşlanmadıklarını çakmak gerekir.

Güncel konulara yer verin:

güncel konulara yer verin

Sayfanızda yayınladığınız konuların aktüel olup olmamasına dikkat edin. Aktüel konular her zaman için daha çekici olduğundan daha çok okunurBlog sayfanızın teması çerçevesine yeni, popüler ve güncel konuları takip edin. Bu konuları paylaşmanın yanı sıra hitap ettiğiniz maksat kitleye yönelik aktüel konuları da takip edip paylaşırsanız blog sayfanıza daha fazla okuyucu çekebilirsiniz.

Sürekliliğe yük verin:

sürekliliğr önem verin

Süreklilik, okuyucu bağlılığını artıran manâlı etkenlerden biri. Bir hafta içerisinde üç yazı yazıp sonradan üç ay boyunca blogunuzda yeni bir şey paylaşmazsanız blog sayfanıza okuyucu sürüklemek oldukça kuvvet olur. Bu yüzden ahenkli bir şekilde içerik oluşturmanız ve yazdıklarınızla okuyucularınıza yeni değerler katmanız gerekir.

İnsanlar blog sayfanızı ziyaret ettiğinde sürekli aktüel yazılarla karşılaştıklarında sayfanızı daha yakından takip ederler ve böylece sayfanızın aralıksız takipçisi olurlar. En başından belirlenmiş bir amaç düzenlemek ayrıca sizi disipline sokar hem de yazmaya teşvik eder.

Blog sayfanızı görsellerle göz alıcı kılın:

Blog sayfanızı görsellerle ilgi çekici kılın

Çoğu konuda olduğu gibi blog düzenleme ve planlama konusunda da manâlı noktalardan biri görselliktir. Blog sayfanıza giren bir okuyucunun kısa bir vakit içinde dikkatini çekmeli, merakını uyandırmalı ve onu okumaya özendirme etmelisiniz. Bunu sağlamak için de blog sayfanızın tasarımı ve seçtiğiniz görseller konusunda dikkatli davranmalısınız.

Yazılarınız ile ilgili paylaşımlar yaparken göz alıcı görseller kullanmayı deneyin. Kullanacağınız görselleri yeniden kullanılan klasikleşmiş resimler yerine daha ayrı konseptlerde seçtiğiniz resimlerle yazıyı süslemeniz okuyucuda merak uyandırır.

Benzersiz bir anlatım tarzınız olsun:

özgün bir anlatım tarzınız olsun

Blogunuzda paylaştığınız yazıların benzersiz ve bambaşka olmasına uyarı edin. Daha da önemlisi  anlatacağınız konuyu öteki blog yazarlarından öbür olarak kendinize has bir anlatımla kaleme almanız. Çünkü düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yazıya aktarırken eşsiz olmanız size hem başarı ayrıca de güven getirecektir. Bu da sizi teşvik edecek ve zamanla daha çok içerik üretmenizi sağlayacak.

Okuyucularınızla etkileşime geçin:

okuyucularla etkileşime geçin

Dağıtılmış anketler yapmanız okuyucularınızla etkileşiminizi artırabilir. Bu Vesile Ile onların sorularını cevaplayabilir, ihtiyaçlarını öğrenebilir ve buna karşın hareket edip blog sayfanıza istikamet verebilirsiniz. Ayrıca paylaşımlarınızın altındaki yorumları takip etmeniz de size oldukça fayda sağlayacaktır.

Yazım kurallarına dikkat edin:

yazım kurallarına dikkat edin

Sadece blog yazarken yok, diğer yazılı platformlarda da yazım kurallarına uyarı edin. Her ne dek yazdığınız yazı çekici ve merak uyandırıcı olursa olsun, yazım yanlışı yaparsanız okuyucunun okuma isteğini kaçırabilirsiniz. Sonuçta hiç kimse yazım yanlışlarıyla doymuş bir yazıyı okumak istemez. Bu yüzden yazım kurallarına dikkat edin ve yazdıklarınızı bitirdikten daha sonra her tarafta gözden geçirin.

Yazılarınızın uzunluğunu çok tutmayın:

yazılarınızın uzunluğunu kısa tutun

Yazılarınızın uzunluğunun çok uzun tutmamaya dikkat edin. Bir konu hakkında anlatacağınız fazla fazla şey varsa da bunları paragraflara bölün. Bu Vesile Ile blog yazılarınız okunabilecek uzunluklara gelmiş olur ve okuyucuyu sıkmadan, dikkatini dağıtmadan açıklama yapmak istediğinizi karşıya rahatlıkla aktarabilirsiniz.

Sabırlı olun, acele etmeyin:

Sabırlı olun, acele etmeyin

Blogunuzu birincil açtığınız andan itibaren birdenbire tanınmasını ve popüler olmasını bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Aceleci tavırlar takınmak yerine sabırlı olun. ağır ağır yükselmek daima daha iyi ve kontrollüdür. Sadece blog yazarken değil, her işte yerine geçmek sabır ve azim ister.

Eğlenmeyi unutmayın:

Yazarken eğlenmeye ve keyif almaya bakın. İsterseniz yalnızca kendiniz için yazın, isterseniz daha büyük hedeflere sahip olun ama eğlenmeyi unutmayın. Eğer fazla uğurlu değilseniz blog yazmaya yeni başladığınızda ve büyük ihtimalle uzun bir zaman daha blog kâğıda dökmek size fazla artı bir gelir getirmeyecek. Bu yüzden blog yazarken size devam etme gücünü verecek olan tek şey eğlenmeniz ve yaptığınız işten keyif alıyor olmanız.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu