Gündem

BM: Covid-19 karantinalarında kadına yönelik kuvvet tavan yaptı

BM Kadın Birimi, Covid-19 karantinaları esnasında büyüyen kadına karşın şiddete dikkat sürüklemek için eylem çağrısında bulundu. Yapılan yazılmış açıklamada, ‘toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin bütün biçimlerini ortadan kaldırılması için zorunlu politika değişiklikleri, yatırımlar ve ortaklıklar için daha yüksek düzeyde bir hırs gerekiyor’ ifadelerine yer verildi

BM: Covid-19 karantinalarında kadına yönelik şiddet tavan yaptı

DİDEM MERCAN

Covid-19 nedeniyle uygulanan tecritler sırasında dünya çapında milyonlarca kadından gelen aile içi zorlama raporlarının üzüntü verici şekilde artması sebebiyle, Birleşmiş Milletler Bayan Birimi geçtiğimiz gün BM Genel Sekreteri António Guterres, Aza Devletler, BM kuruluşları, aktivistler, özel sektör ve hayırseverlerle üst düzey bir buluşma düzenledi.

Toplantıda, Covid-19’un başlangıcından bu yandan dünya genelinde gelişen toplumsal cinsiyete dayalı kuvvet ve güçlü olarak mücadelede yeni yatırımlara, taahhütlere ve reformcu yöntemlere duyulan acil ihtiyaçlar ele alındı.

BM Bayan Birimi kadar yapılan basın açıklamasında, pandemiden önce kadına karşın şiddettin halihazırda endişe verici derecede yüksek olduğu ve her beş kadından birinin (yüzde 18) son 12 ayda partneri tarafından şiddete maruz bırakıldığı belirtildi. Covid-19 ile birlikte ise, bir takım ülkelerde aile içi şiddetin yüzde 40 oranında artığının altı çizildi.

BM Genel Sekreteri nisan ayında “evde barıştırma” çağrısında bunlunmuş ve 146 üye devlet enerjik vaat beyanlarıyla karşılık vermişti. Açıklamada, son aylarda, Covid-19’la müdahalenin bir parçası olarak 135 ülkenin, kadınlara yönelik şiddeti durdurmak için barınma evleri, takviye hatları ve diğer raporlama mekanizmaları ile daha güçlü esas hizmetlerle eylemlerini ve kaynaklarını güçlendirdiği ifade edildi. Açıklamada hem, yalnızca 48 ülkenin, kadınlar ve kız çocuklarıyla ilgili şiddeti milli ve lokal Covid-19 müdahale planlarının ayrılmaz bir parçası olarak ele aldığı ve çok azının bu önlemleri yeterince finanse ettiği belirtildi.

KADIN ÖRGÜTLERİNE KAYNAK İSTENDİ

Covid-19 bağlamında cinsiyete dayalı şiddeti koyulmak için bütün aktörlerin harekete geçirilmesine ihtiyaç duyulduğu açıklamada yer alırken, kadın örgütlerine ayrılan kaynakların artması ve normalleşen zararlı sosyal normların ele alınarak önlenmesi gerektiğinin altını çizildi.

Pekin Eylem Platformu’nun 25. yıldönümünü nedeniyle 1 Ekim’deki düzenlenecek üst seviye toplantının hemencecik öncesinde düzenlenen sanal etkinlikte BM Genel Sekreteri António Guterres, video mesajında, şimdiye kadarki çabaları takdir ederken, “Bu kritik konuda hemen yeni düşünceye ve ivmeye ihtiyacımız var” dedi ve ekledi: “Herkesi etkileyen ve herkese zarar veren erkek şiddeti ile birlikte mücadele etmeliyiz. Hesap verebilirliği artırmalı ve şiddeti mümkün kılan tutum ve yaklaşımları sorgulamalıyız. Ve ön saflardaki kadın sivil toplum kuruluşlarına kaynak sağlamalıyız”.

Açıklamada, araştırmaların, kriz nedeniyle çoğu kadın örgütünün, kriz merkezlerinin, takviye hatlarının ve sığınma evlerinin önemli finansman kesintilerine uğradığını ve hizmet sunumunu devam etmek için uğraş ettiğini gösterdiği belirtildi. Birleşik Krallık’ta yakın zamanda yapılan bir ankete yer verilen açıklamada, zor mağdurlarına yönelik ön cephe hizmetlerinin yüzde 76’sının, Covid -19 nedeniyle hizmet sunumunu eksilmek zorunda kaldığına uyarı çekildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu