Dünya

Breonna Taylor davasın sonrası sokaklar tekrar hareketlendi: “Hak yahut, barıştırma da değil!”

Breonna Taylor davasın sonrası sokaklar yine hareketlendi:

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de Breonna Taylor davasında büyük jürinin polis memurlarının cinayetle yargılanmasını reddetmesinin arkasından sokaklar bitmiş hareketlendi. Kararın dördüncü gecesinde yüzlerce vatandaş “Siyah Hayatlar Önemlidir” sloganlarıyla protestolara katıldı.

Voanews’ün haberine kadar, 26 yaşındaki siyah kadının polis tarafından öldürülmesi üstüne 120 günü geçen protestolarda dün gece, “Hak yoksa, uzlaşma da değil” sloganı atan proprotestoculara şehrin belli başlı arterinde arabalar kornalarıyla takviye verdi.

Dostane bir şekilde gerçekleştirilen protestolarda 22 birey sokağa çıkma yasağının ihlali nedeniyle gözaltına alındı. Polis yetkilisi, bu kişilerden bazılarının davet yürüyüşünü sonlandırmak isteyen polise direndikleri için gözaltına alındığını belirtti.

Louisville Belediye Başkanı Greg Fischer dün akşam katıldığı bir basın açıklamasında barışçıl protestoların devam etmesini teşvik etmişti.

Halkçı Partili Başkan, barışçıl protestoları desteklediğini söyleyerek, “Toplumumuzun çoğunun bu hafta açıklanan kararlardan incinmesini ve bu kararlara hiddet duymasını anlıyorum” diye konuştu

Breonna Taylor, 13 Mart tarihinde erkek arkadaşının narkotik baskınında eve giren polislere alev etmesi üzerine, polis kadar çoğu yerinden vurularak öldürülmüştü. Taylor’ın erkek arkadaşı ise ifadesinde, eve girmeye çalışanın kim olduğunu bilmediğini, bir polisin yaralanmasıyla sonuçlanacak şekilde ateş etmesinin yasal müdafa olduğunu belirtmişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu