Ekonomi

BTM girişimcisi 12,5 milyon lira değerlendirme ile yatırım aldı

İstanbul Ticaret Odası tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) girişimcilerinden Wastespresso, 12,5 milyon lira değer biçme ile Erciyas Holding’ten yatırım aldı. Wastespresso, geliştirdiği proje ile doğaya ve müşterilerine çift yönü olan katkı sağlıyor. Restoranlar, oteller, kafeler ve kahve dükkanları gibi tüm işletmelerde kahve tüketimi artıyor. Bugünkü rakamlara kadar dünyada her gün 2,5 milyar fincandan pozitif yani yıllık 9 bin ton kahve tüketiliyor. Her bir ton kahve atığı nedeniyle 340 metreküp metan gazı açığa çıkıyor. 9 bin tonluk tüketim sonucu bir yılda ortaya meydana çıkan metan gazı miktarı 3 milyon metrekübü aşıyor.

Ayrıca dünya genelinde her yıl 8 milyon tondan artı plastik atık okyanuslara karışıyor. Wastespresso, kahve atıklarını toplama ve kompostlama yöntemi ile doğada altmış günde çözünebilen, tek kullanımlık plastikler ve materyaller üretiyor. Üretilen iki mahsul ayrıca plastiklerin ayrıca kahve atıklarının doğaya verdiği zarar minimize ediyor.

Yılsonuna dek yurtdışına açılacak

Wastespresso’nun ürettiği ilk ürünün adı Straw-inno. Straw-inno kahve atıkları ile üretilen doğada yüzde 100 çözünebilen tek kullanımlık bir biyo pipet. İkinci mahsul ise oil-inno. Oil-inno, yeşil teknoloji yöntemleri ile vegan ve organik kozmetik markaları için geliştirilmiş varlıklı içerikli ve atık kahve bazlı doğal bir yağ.

Erciyas Holding’ten aldıkları yatırım ile ilgili konuşan Wastespresso Kurucu Ortağı Cavid Bayramlı, “Aldığımız yeni yatırım ile birlikte Ar-Ge çalışmalarımızı güçlendirerek, ürün segmentimizi çoğu ayrı sektör için çeşitlendirmeyi hedefliyoruz. Buna ilave olarak 2020 yılının sonunda yurtdışına açılmayı planlıyoruz” dedi.
Wastespressobu yatırımla birlikte biyo granül hammadde üretimi ve satışlarına başlayıp, tek veya çok kullanımlık biyo bardak, çatal, kaşık ve sözde ürünler üretmeyi hedefliyor.

“Dünyaya daha iyi bakmamız gerekiyor”

BTM Direktörü İbrahim Elbaşı da “Covid-19, bize dünyaya daha iyi bakmamız gerektiğini bir kere daha hatırlattı. Lüzum biz BTM yönetimi olarak ve gerekse BTM’deki girişimcilerimiz bir yandan ekonomiye değer katan ürünler üretmek için çalışırken bir yana da doğaya saygılı ürünler üretmeye ağırlık veriyoruz. Wastespresso ürünleri de bunun bir göstergesi. Hem Wastespresso’ya yatırım yapan Erciyas Holding de doğaya aleyhinde ne dek sağduyu olduğunu göstermiş oldu. 12,5 milyon değerlendirme üzerinden gelen bu yatırım lüzum girişimcimiz, gerekse BTM için oldukça kayda değer. Aynı yatırımların önümüzdeki günlerde öteki girişimcilerimiz için de gelmesini bekliyoruz” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu