Ekonomi

Bu çikolata dünyada tek

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Doğu Karadeniz’in ilk arkeolojik kazılarının yapıldığı 2300 takvim antik Kurul Kalesi’nde bulunan Kibele (Kybele) heykelinin ad patentini alarak, marka adıyla üretimi çikolata markası haline getirdi. Bu amaçla kurulan imal tesisinde çikolata üretimi ve satışı başladı.

Ordu’da yer alan sebze ve meyvelerden yapılıyor

Türkiye’nin en tatlı projesi olarak adlandırılan Çikolata Atölyesi’nde üretimi yapılan çikolataya, kentteki Komite Kalesi’nde 2016 yılında yapılan kazıbilimsel kazıda 2 bin 100 yıllık heykeli yer alan, mitolojide “Belli Başlı Tanrıça” olarak anılan Kybele’nin adı verildi. En Ince Ayrıntısına Kadar Kybele ve Ordu konseptli üretilen çikolatalar, fındık, bal, kokulu üzüm, mavi yemiş, ısırgan gibi Ordu’da bulunan sebze ve meyvelerden yapılıyor. Kurum ve bireysel workshoplarla Çikolata Kafe’de, kişiye özel seçim edilen içeriklerle hazırlama imkanı sunuluyor. Denize sıfır manzarasıyla 500 metrekare alanda, çikolatanın yapımındaki her aşamaya şahit olunuyor.

“Çikolata üretimi 3 aydır devam ediyor”

Gıda Mühendisi ve Çikolata Park Yöneticisi Sevim Yavuz, “Çikolata Park’ın kuruluş amacı, Ordu bölgesinde yetişen fındığın katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi için hayata geçirildi. Fındık olarak Avrupa’ya ihraç edip, çikolata olarak bize geri dönüyor. Bunu biz niçin yapmayalım? Fikri ile ortaya meydana çıkan bir projeydi. 3 aydır da üretimimiz yoğun bir şekilde başladı. Üretilen ürünlerin yüzde 80’inin fındıklı çikolatalar oluşturuyor.

“Dünyadaki çikolatalarda fındık oranı maksimum yüzde 40, Kybele Çikolatası’nda fındık oranı yüzde 60”
“Gerçekte fındıklı çikolatalar yerine, çikolatalı fındık diyoruz” diyen Yavuz, “Çünkü fındık oranları bizim ürünlerimizde fazla yüksek. Dünyadaki fındıklı çikolatalarda en fazla fındık oranı yüzde 40’ı geçmezken, bizimki yüzde 60’larda fındık kullanılıyor. Dolayısı ile dünyadaki en çok seçim edilen fındıklı çikolataları, fındığın anavatanından çok güzel lezzeti ile çikolataya dönüştürüyoruz” diye konuştu.

Bu çikolata dünyada tek

“Mücevher yaklaşımı ile günlük 100 kilograma kadar çikolata üretilebiliyor”

Günlük ortama üretim kapasitelerinin 100 kilogram olduğunu ve kişisel çikolata üretimi yapıldığını aktaran Sevim Yavuz, “Bu alt arttırılabilir oysa bunun bir fabrika ürünü gibi düşünülmemesi lazım. Buradaki tüm ürünler elde üretiliyor. Makineye bırakıp saate bir miktar mahsul çıksın diye bir hesabımız yok. Buradaki hedef fazla nefis fazla lezzetli çikolatalar ile leziz fındıkları inşaların keyif alabileceği, ele emeği ile mücevher yaklaşımı ile birlikte şahsi olarak üretmek” şeklinde konuştu.

“Ordu denilince akla fındıklı çikolata gelecek”

Dünyada, çikolata denilince akla Belçika’nın çikolatası ile meşhur şehri Brugge geldiğini oysa ilerleyen günlerde de Ordu denilince insanların fındıklı çikolatayı hatırlayacaklarını aktaran Sevim Yavuz, şu ifadelere yer verdi:
“Bu sahiden yakılmış bir meşale, belki şuan algılayamıyoruz şu anda nasıl Belçika’nın bir şehri olan Brugge denilince akla derhal çikolata geliyorsa, Ordu denilince de akla inşallah fındıklı çikolata gelecek. Demin ihracat aşamasında değiliz oysa ilerleyen günlerde alt olabilir. Bunun için önce marka meydana getirmek gerekiyor. 3 aylık bir yol almışlığımız var ve ürünlerimiz yeni oturmaya başladı. İnşallah bu saatten sonradan internet üzerinden de satışlar başlayacak ve halka halka büyüyeceğiz.”

Selim Kuşcu
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu