Teknoloji

Çalışanlar İçin Dünyanın En Güvenli Olmayan Ülkeleri Açıklandı: Türkiye’nin Durumu Ne?

The Lloyd’s Register Foundation, 142 ülkede 150 bin kişinin katılımıyla muhabere bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmayla birlikte, dünyanın amaçlamak için en ülkeleri belirlendi. Yapılan anket, işçi sağlığının pek çok ülkede önemli bir sorun olduğunu ama iş verenlerin bu konuyla öyle de ilgilenmediklerini gözler önüne seriyor. 

Yapılan araştırma, niyetlenmek için dünyanın en güvenli olmayan ülkesinin Sierra Leone olduğunu gözler önüne seriyor. Batı Afrika’da yer alan ülkede, görünürde meslek güvenliği ve işçi sağlığını hiç lakin hiç önemsemiyor. Çünkü araştırma kapsamında bu ülkede çalışan işçilerin yüzde 69’u, yaşamları baştan başa minimum bir kez baştan başa meslek nedeniyle çok ciddi yaralanmalara maruz kalmışlar. Sierra Leone’u peşine düşüp takip eden ülke ise yüzde 64’lük iş kazası oranıyla Gambiya.

İşte dünyanın hedeflemek için en tehlikeli ülkesi

Dünyanın çalışmak için en tehlikeli ülkeleri

Yapılan araştırmanın zirvesindeki ülkelere baktığımızda, bu ülkelerin idareli açıdan yeterli gelişmişlik seviyesine ulaşmamış olduklarını görüyoruz. İş kazası oranı yüzde 62 olan Malavi, yüzde 58’le Myanmar, yüzde 55’le Liberya, yüzde 52 ile Uganda, yüzde 51’le Zambiya ve yüzde 38’le de Gana bugün dünyanın idareli açıdan da huzursuz olan ülkeleri olarak karşımıza çıkıyor. Keza dünyanın hedeflemek için en güvenli olmayan 8 ülkesinin 7 tanesinin Afrika’da olduğu, bu sıralamada Afrika dışarıda olan tek ülkenin Myanmar olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Erkekler, kadınlara kadar fazla daha fazla meslek kazası geçiriyor

Yapılan araştırmaya göre erkeklerin meslek kazası geçirme olasılığı, kadınlara tarafından önemli anlamda yüksek. Bu bağlamda meslek kazası geçirmiş olan erkeklerin sayısını dünyadaki bütün erkeklere oranladıklarında yüzde 23 sonucuna ulaşan araştırmacılar, benzer oranlamayı kadınlara yaptıklarında yüzde 14 sonucuna ulaştıklarını açıkladılar. Peki bu araştırmaya göre en riskli meslek grubu hangisi?

Dünyanın en güvenli olmayan mesleği: Çiftçilik

Çiftçilik

Araştırma, işçilerin en fazla iş kazası yaşadıkları meslek grubunu da ortaya koyuyor. Buna kadar özellikle de idareli anlamda gelişmemiş ülkelerde yaşamlarını sürdüren çiftlik sahibi ve balıkçılar, fazla önemli bir oranda meslek kazalarına maruz kalıyorlar. Bu bağlamda çiftlik sahibi ya da balıkçılık yapan insanların yüzde 34’ü, hayatları boyunca en düşük bir kez önemli şekilde yaralandıkları bir iş kazası geçirmişler. Bu sektörü takip eden ikinci meslek grubu ise inşaat

İş kazası konusunda iyi durumda olan ülkeler de var

İş güvenliği

Yapılan araştırma, meslek kazaları konusunda en iyi olan ülkenin Polonya olduğunu gözler önüne seriyor. Çünkü bu ülkede kaydedilen meslek kazası oranı yalnızca yüzde 4. Polonya’yı peşine düşüp takip eden ülkelerse yüzde 5’lik meslek kazası oranıyla Singapur ve yüzde 7’yle de İtalya. Dünyanın önde gelen bir takım ülkelerine baktığımızda ise Japonya’da yaşanan iş kazası oranlarının yüzde 10, Almanya’da yüzde 11, İngiltere’de yüzde 8, Çin’de yüzde 9 ve son olarak da ABD’deki meslek kazası oranının yüzde 20 olduğunu görüyoruz.

Türkiye’deki durum nasıl?

The Lloyd’s Register Foundation kadar yapılan araştırma, Türkiye’yi de kapsıyor. Bu bağlamda Türkiye’deki meslek kazası oranı yüzde 20. Bunun Türkiye için oldukça yüksek bir oran olduğunu, ülkemizin bu alanda daha pozitif çalışması gerektiğini ortaya koyuyor. 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu