Gündem

Canlı yayında gözyaşlarını tutamayan Azerbaycanlı spiker konuştu: 27 yılın hasretiydi

Azerbaycan‘ın, Ermenistan işgali altındaki 6 köyü geri aldığı bilgisini canlı yayında aktırırken gözyaşlarına boğulan İctimai TV spikeri Jale Hesenli, o anları anlattı. Hesenli, “Duygulanmamak elde değildi. 27 yılın hasretiydi o gözyaşları. 27 yılın acısıydı o gözyaşları. Bizim yarım kalan arzumuzdu Dağlık Karabağ” ifadelerini kullandı.

Karabağ’da Ermenistan işgalindeki bölgelerin kurtarılması gelişmesini canlı yayında gözyaşlarıyla duyuran Azerbaycanlı spiker Jale Hesenli, Demiören Haber Ajansı’na konuştu. Hesenli yaptığı açıklamada, “Duygulanmamak elde değildi. 27 yılın hasretiydi o gözyaşları. 27 yılın acısıydı o gözyaşları” dedi.

“SEVİNCİMİ GÖZYAŞLARIYLA İFADE EDEBİLDİM”

Hesenli açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “İnsanlarımız, o topraklarda doğdu lakin o topraklarda büyüyemediler. Annesinin, atasının mezarları o topraklarda lakin bugün onları ziyaret edemiyorlar. Bazı halk müziği var ki yeni aile kurmuştu, yaşam yoldaşlarını yitirdiler. Onların yarım kalan arzuları vardı. Onların evlatlarıydı. Orada hayatını kaybedenler oldu, tutsak düşenler oldu. Bizim yarım kalan arzumuzdu Dağlık Karabağ. Gözyaşlarına boğuldum, sevinçliydim. Altı kentimiz işgalden kurtuldu. Bu sevinci o gözyaşlarıyla açıklama edebildim. Fazla mutluydum, sevinçliydim” dedi.

“TÜRKİYE, KARDEŞLİĞİMİZ İÇİN VAR OLSUN”

Jale Hesenli, gözyaşlarıyla sunduğu haberin ardındaki Türkiye’den fazla sayıda yardım mesajı aldığını açıklama etti. Hesenli, “Türkiye’den fazla hoş mesajlar aldım. Yardım mesajları aldım. Kardeş Türkiye’den fazla mesaj adım. Desteğinizi gördük her zamanki gibi. Kardeşliğimizi, desteğinizi, birliğimizi gördük. Bizimle birlikte güler yüzlü, bizimle birlikte ağladığınız için size teşekkür ediyoruz. Var olun, kardeşliğimiz için var olun. daima birbirimizin yanına olalım” dedi.

“ERMENİLER, SİVİLLERİ GAYE ALIYOR”

Cephede çatışmaların devam ettiğini kaydeden Hesenli, Ermenistan’ın sivilleri gaye aldığına dikkat çekti. Hesenli sıcak bölgede yaşananları şu sözlerle anlattı: “Bölgede, cephede çatışmalar devam ediyor. Ordumuzun elde ettiği zaferlerden bahsedeyim sizlere. Artık 7 kentimiz işgalden kurtarıldı. Murov yüksekliği denilen bir arazi var. Orayı da işgalden kurtardık. Fazla gururluyuz, mutluyuz. Ordumuzla gurur duyuyoruz. Allah onlara baskı zorlama versin. Onlara şiddet zor versin ki, işgal aşağıda olan öteki topraklarımızı da geri alabilsinler. Cephede Ermeniler, Azerbaycan’ın askerleriyle çatışmaya yürekleri yetmiyor. Onlar yalnızca sivil insanlara ve sivil ikâmetgâh yerlerine alev açıyorlar. Evler yıkılıyor. Cepheye yakın kentlerde hasarsız konut kalmadığı söyleniyor. Top atışlarıyla hepsini gaye alıyorlar. Naftalan’a bir eve top mermisi düştü. Bir ailenin ikisi çocuk edinmek üzere beş ferdi hayatını kaybetti. Bu çocuklar öğrenciydi. Ermeniler, çocuklara, öğrencilere, sivillerin evlerine saldırmaya devam ediyorlar. Dünya gerçi susuyor. Dünya buna karşın adım atmıyor. Biz 30 yıla yakındır barışma taraftarıyız. Biz savaş istemiyoruz. Biz savaşa meyilli bir halk değiliz. Biz işgalci halk değiliz. Biz yalnızca kendi topraklarımız uğruna savaşıyoruz ve kanımızın son damlasına dek da savaşmaya hazırız. O topraklarımız iyice işgalden kurtulana değin. Yaralılarımız var, şehitlerimiz de var. Zaferler şehitsiz olmuyor. Biz inşallah o topraklarımızı geri alacağız ve şehitlerimizin de ruhu şad olacak.”

Canlı yayında gözyaşlarını tutamayan Azerbaycanlı spiker konuştu: 27 yılın hasretiydi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu