Siyaset

Çavuşoğlu: Bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarla ilgili açıklamalarda yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bundan Böyle bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu: Bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’ni ziyaret etti.

Ziyaretin arkasından konuşan Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

‘BM KARARLARI ORTADA’

“Ermenistan’ın saldırganlığını konuştuk, nasıl çözülmesi gerektiği konusunda düşüncelerimizi paylaştık. Tek bir çözüm var, Ermenistan işgal ettiği topraklardan çekilecek. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü konusunda BM kararları ortada. Tüm bunlara karşın bugüne dek Minsk Grubu üçlüsü ve genellikle AGİT maddi bir adım atmadı. Artık bu sorunun somut olarak çözülmesini istiyoruz. Bu sorunun dostane yollarla çözümü için çok uğraş sarf ettik.

AGİT ilk kez olmak üzere bütün dünya Azerbaycan ve Ermenistan’ı eşit tutmamalı. Bugün haklı olarak Gürcistan ve Ukrayna’yı defalarca beraber destekliyoruz. Ancak laf konusu Azerbaycan olunca, işgalci Ermenistan’la bir tutuluyor.

‘TEMSİLCİLİKLERİMİZ AZERBAYCAN İÇİN ÇALIŞACAK’

Biz Türk halkı olarak kardeş Azerbaycan’ın defalarca yanındayız. Artık bu meseleyi kökünden çözmek istiyoruz. Çözelim fakat Kafkasya’ya uzlaştırma ve kararlılık gelsin. Türk diplomasisi olarak da dünyanın her uygun kardeş Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz. Özellikle Azerbaycan’ın büyükelçiliğinin olmadığı yerde temsilciliklerimiz Azerbaycan için çalışacak.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu