Siyaset

Çelik’deri Macron’a: Avrupa demokratları bunu Stalinizm olarak görür

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “aydınlanmış bir İslam” sözlerine cevap veren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, bunun hukuka ve inanç özgürlüğüne saygısızlık olduğunusavunarak, “Avrupa demokratları bu yaklaşımı Stalinizm olarak görür ve reddeder” ifadelerini kullandı.

Çelik’ten Macron’a: Avrupa demokratları bunu Stalinizm olarak görür

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “aydınlanmış İslamı’ı oluşturacağı” açıklamalarına karşı çıktı.

Macron’un söyleminin hukuka ve inanç özgürlüğüne saygısızlık olduğunu asvunan Çelik, “Macron’un göçmen toplumları disiplinize etmeye dönük otoriter ideolojisi, güvenlikçi bir yaklaşım ile topluma ve dini meselelere şekil verme hedefi gütmektedir. Avrupa demokratları bu yaklaşımı Stalinizm olarak görür ve reddeder” dedi. Çelik, Macron’un bu yaklaşımıyla demokrasiye ve insan haklarına değil, korku suçlarına destek verdiğini öne sürdü.

Çelik’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları şöyle:

‘KARA CEHALETTİR’

-Macron’un, Bakanlar Kuruluna sunacağı “ayrılıkçılıkla uğraş” yasa tasarısıyla “aydınlanmış bir İslam’ın oluşturulacağını” açıklaması fazla karanlık bir zihniyeti yansıtıyor… “Fransa İslamı” oluşturmaktan söz etmek diktatörce bir yaklaşımdır ve kara cehalettir.

-Macron’un hedefinde, yükselişte olan yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı olmalıdır. Bunun yerine İslam’ı gaye alması en temel insani ve demokratik değerlere aykırıdır. Macron bu yaklaşımıyla demokrasiye ve insan haklarına değil, nefret suçlarına yardım veriyor.

‘DEAŞ’A İDEOLOJİK MÜHİMMAT SAĞLAR’

-Macron’un bakış açısı yalnızca DEAŞ gibi terör örgütlerine ideolojik cephane sağlar. Macron’un ayrımcı bir zihniyeti yansıtan perspektif, Fransa’nın sorunlarına çözüm üretemediğini göstermektedir. Macron, AB değerlerine saldıran fazla sağcılarla benzer düzleme geçmektedir.

-Cumhurbaşkanımız daima yüz yüze görüşmelerde Macron’a İslam hakkında içine düştüğü zihniyet çarpıklığını ve kavram hatalarını anlattı. Macron ise ideolojik bir fanatizmle İslam düşmanlarına malzeme üretmeye devam etti.

‘MACRON ÖDENEN BEDELLERİ HİÇE SAYIYOR’

-Demokratik devletlerin yasalarla, öbür inanışlara mensup toplumsal kesimlerin inançlarını tespit gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Huysuz tutum totalitarizmdir. Avrupa bu totaliter anlayışı ayrılmak için büyük bedeller ödedi. Macron bu bedelleri hiçe sayıyor.

-Macron’un göçmen toplumları disiplinize etmeye dönük otoriter ideolojisi, güvenlikçi bir teşebbüs ile topluma ve dini meselelere şekil verme hedefi gütmektedir. Avrupa demokratları bu yaklaşımı Stalinizm olarak görür ve reddeder.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu