Dünya

Cenevre’de dünyanın en yüksek en az ücreti kabul edildi

İsviçre’nin Cenevre kantonunda yapılan referandumla daha önce olmayan en düşük aidat uygulaması getirildi. Minimum ücret saatlik 23 İsviçre Frangı (190 Türk Lirası) olarak belirlendi. Yeni yasaya göre, haftalık 40 saat alıştırma baz alındığında aylık en az vergi 4 bin 100 İsviçre frangı (33 bin 880 TL) olacak.

Cenevre’de dünyanın en yüksek asgari ücreti kabul edildi

En Düşük ücretin uygulanmadığı İsviçre’de Cenevre kantonunda yapılan referandumla dünyanın en yüksek minimum ücreti kabul edildi.

Buna göre kantonda saatlik asgari vergi en düşük 23 İsviçre Frangı olacak. Bugünkü kurla bu saatlik 190 liraya denk geliyor. Cenevre’de daha önce 2 farklı referandumla vatandaşlar asgari vergi getirilmesine ‘hayır’ oyu kullanmıştı. Ama koronavirüsün etkisiyle bu sefer oy kullananların yüzde 58’i asgari ücrete ‘evet’ dedi.

2 HAFTA BABALIK İZNİ

Bu Nedenle Cenevre 26 kantondan oluşan ülkede asgari vergi uygulamasının getirildiği 3. kanton oldu. Ülkede tam zamanlı çalışanlar haftada sıradan 40 saat çalışıyor. Bu da aylık minimum ücretin bütün zamanlı çalışan birisi için 4 bin 100 İsviçre Frangı yani 33 bin 880 TL olması anlamına geliyor.

Neuchatel ve Jura kantonlarında çalışanlar ise saatlik minimum 20 frank kazanıyor. Bu da aylık takriben 3 bin 560 franga (29 bin TL) eşit geliyor.

Ülkede aylık sıradan ödenti ise bugün takriben 6 bin 500 İsviçre frangı. (Yaklaşık 53 bin 793 TL)

İsviçre’de kişibaşı takvim gelir geçtiğimiz yıl 79 bin 406 dolar olarak kayıtlara geçti.

Kanton çağındaki bu referandumun yanına dün ülke çapında da bambaşka bir halk oylaması sonuçlandı. Yüzde 57’lik destekle İsviçre genelinde doğum sonrasında erkeklere 2 haftalık babalık izni verilmesine karar verildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu