Dünya

Cephede ağır kayıplar veren Ermenistan Başbakanı Paşinyan’dan skandal sözler: Türkiye’nin aktif katılımı olmasaydı bu savaş başlamazdı

Paşinyan, “Azerbaycan liderliğinin son 15 yıldır agresif söylemleri özendirme ettiği içten olsa da, şu anda bir savaş başlatma kararı Türkiye‘nin bütün desteğiyle gerçekleşti. Türkiye’nin etkin katılımı olmasaydı bu savaş başlamazdı” diyerek skandal sözlere imza attı.

SİLAHLI ASKERLER KORUDU

AFP röportajın Ermenistan‘ın başkenti Erivan’daki hükümet binasında bulunan şatafatlı bir odada gerçekleştiğini yazdı. Stalin döneminde inşa edilen hükümet binasına 45 yaşındaki Paşinyan’ın bir konvoy eşliğinde vardığı ve silahlı askerlerin binanın girişini koruduğu kaydedildi. Haber ajansı, Paşinyan’ın mülâkat esnasında sakin göründüğünü, yavaş ve her kelimeyi tartarak konuştuğunu yazdı.

KARA PROPAGANDALARINA DEVAM ETTİ

Paşinyan, röportajda Azerbaycan’ı suçladı ve Dağlık Karabağ‘daki son durumun sadece çatışmaların tekrar alevlenmesi anlamına gelmediğini de savundu. “Çatışma bölgesinde Orta Doğu’dan terörist grupların faal katılımı söz konusu” diyen Ermenistan Başbakanı, Ermeni güçlerinin “terörle uğraş operasyonları yürüttüğünü” iddia etti.

KANITLAYAMADI

Ermenistan, Türkiye’nin çatışmalara etkin olarak katıldığını ve bölgede F-16’larla hava operasyonları gerçekleştirdiğini iddia etse de, şu esas kadar herhangi bir delil ortaya koymadı.

RUSLARA GÜVENİYOR

Çatışmaların kötüleşerek Ermenistan’ın kendi topraklarına aracısız bir saldırıyla sonuçlanması ihtimaline ilişkin bir soruyu Paşinyan, Rusya’nın ikili askeri anlaşmalar uyarınca yardımına koşacağını söyleyerek yanıtladı: “Ermenistan topraklarına yönelik bir emniyet tehdidi olursa, Rusya’nın katılımı anlaşmamızın çerçevesine bağlı olacaktır. Rusya’nın anlaşmadan kaynaklanan yükümlülüklerine uyacağına inanıyorum.”

YILLARDIR İŞGAL EDİYOR

Dağlık Karabağ, Birleşik Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Azerbaycan’ın topraklarının yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki bazı bölgeler, 1990’ların başından bu yandan Ermenistan işgali aşağıda bulunuyor. Bölgede 1991 yılında ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ ilan edildi. Ancak burayı uluslararası alanda Ermenistan dahil hiçbir ülke tanımadı.

Cephede ağır kayıplar veren Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan skandal sözler: Türkiye'nin aktif katılımı olmasaydı bu savaş başlamazdı BBC

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu