Gündem

Ceren Özdemir’in Ailesi ‘İhmal’ Soruşturmasında Verilen ‘Takipsizlik’ Kararını AYM’ye Taşıdı


Ordu’da üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i evinin önünde bıçaklayarak öldüren ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırılan Serbest Arduç’un cezaevinden firar etmesinde ulus görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma sonunda bahşedilen takipsizlik kararını acılı aile, Anayasa Mahmesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuruda bulunan anne Güfer Özdemir, “İhmal olmasaydı benim çocuğum bugün yaşıyor olacaktı” dedi.

s-abc2844fd6e5efe7ac69226f0fad487f77a6b9
Ordu’nun Altınordu ilçesi Zaferi Milli Mahallesi’nde, 3 Aralık 2019 akşamı yaşanan olayda, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi balerin Ceren Özdemir, bale kursundan çıkıp evinin önüne geldiğinde, kendisini peşine düşüp takip eden hapishane firarisi Hür Arduç kadar bıçaklanarak öldürüldü. Katil zanlısı Özgürlük Arduç, bir gün sonradan, şehir halkı merkezinde, esnaf kadar yakalanıp, polise teslim edildi. Arduç, bindirildiği polis otosunda da 2 polis memurunu bıçaklayarak, yaraladı. Tutuklanan zanlı Hür Arduç, suç oluşturan suçundan yargılandığı Ordu 1’inci Ağır Cinayet Mahkemesi’nce yapılan yargılama sonunda, ‘canavarca hisle mahsus öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çaptırıldı.

“İhmal” iddiasına takipsizlik

s-10e17b75c0909f8127e7808005a8b9b9a677e9
Özdemir ailesi, katil zanlısının hapishane firarisi olması nedeniye kızlarının ölümünden ulus görevlilerini sorumlu tutarak, Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık ise millet görevlileri hakkında takipsizlik kararı verdi. Ailenin takipsizlik kararına yaptığı itiraz da Ordu 1’inci Sulh Canice Hâkimliği’nce reddedildi.

“Herhangi bir kusurlu davranış tespit edilmedi”

s-b4f574180b3cff8f796b1415610288a60f7cf2
Takipsizlik kararında, hükümlü Arduç hakkında ‘iyi hal’ görüşü bildirilmesi ile açık cezaevine ayırma kararı verilmesinde ilgili personelin ihmali veya kusurunun saptama edilemediği bildirildi. Arduç’un firar ettiği cezaevinde, firara karşısında engeller ve dış güvenlik görevlisi bulunmadığı anlatılan kararda, “Bu sebeple hükümlü Bağımsızlık Arduç’un dış güvenlik görevlisi bulunmayan kurumun duvarından atlayarak firar etmesi olayında, olay günü kurumda görevli infaz koruma memurları ve kurum yetkililerine atfedilebilecek herhangi bir ihmali veya kusurlu davranışın bulunmadığı” kaydedildi.Kararda firar olayı gerçekleştiği saatten yaklaşık 18 saat sonra yakalama uyarısının verilmiş olmasında da ihmalkârlık ya da kusurdan bahsedilemeyeceği savunuldu.

Anayasa Mahkemesi’ne başvurdular

s-6945f01420aa2114fa6aa0a08bd6e5b79f2019
Anne Güfer Özdemir, baba Yılmaz Özdemir ve abla Gizem Özdemir, takipsizlik kararı ile karara itirazlarının reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuruda bulundu.Acılı anne Güfer Özdemir, yargı yerini bulana dek uğraş edeceklerini belirterek, “Mahkemeden ret kararı gelince biz de Anayasa Mahkemesi’ne gittik. Avukatımızla diyalog içerisindeyiz. Avukatımız onların bütün kusurlarını ortaya çıkardı. Katilin 8 disiplin suçu olduğunu ortaya çıktı. Bunlardan ilk kez bahsedilmedi. Savcı bey, ‘Kanun neyse biz onu uyguluyoruz’ demişti. Beni ayrı yönlendirdiler. O süre kafam böylece algılamadı. Acının içerisinde düşünemedim. Benim çocuğumu katlediyor, iki güvenlik mensubunu yaralıyor, geçmişinde bir çocuk yaralaması var ve ona ‘yapacak birisi değildi’ diye bilebiliyorlar” diye konuştu.

“Sekiz disiplin suçu olan bir kişiyi dışarı dışlamak, büyük bir dikkatsizlik”

s-b8a85d3b3aa6af4937668afa1559119005645f
Güfer Özdemir, 8 disiplin suçu bulunan bir suçlunun dışarı çıkartılmasının dikkatsizlik olduğunu kaydederek, şunları kaydetti:”Savcılık hiç alakalı olmayan insanlardan ‘davacı mısın?’ diye sordu. Aramak ama bir ihmal vardı ama bizim yönümüzü öbür yönlere çekmeye çalıştılar. Yani ‘Eve yemek yemek getiren şahıstan davacı mısınız?’ diye soruluyor. Katili övüyorlar bana; ‘Onu yapacak birisi değil, gerçekten o kadar bir çocuk değildi’ diyenler oldu. Bir dikkatsizlik vardı oysa, herkes birbirini koruyordu. Görevlilerin dediği biz kanunu uyguladık lakin kanunu uygulamamışlar. Sekiz disiplin suçu olan bir kişiyi dışarı dışlamak, büyük bir ihmaldir. Yani onların ihmali olmasaydı benim çocuğum bugün yaşıyor olacaktı. Bu tüm toplumu yaralayan bir olaydı. Eğer toplumun baskısı olmasaydı çağırmak oysa katil de yargılanmayacaktı. Nasıl ki ihmal suçu olanlar yargılanmıyorsa, o da yargılanmayacaktı.”  Anne Özdemir, yargı yerini bulana olayın takipçisi olacağını sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu