Gündem

CHP’den Kars Belediyesi’ne kayyum atanmasına tepki: Açık Açık darbe

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in görevden alınması ve yerine kayyum atanmasına karşı çıktı. Torun, “Sandıkta oy alamadığınız milletimizden intikam almaya çalışmak, demokrasiye açık açık darbe yapmaktır” dedi.

CHP'den Kars Belediyesi'ne kayyum atanmasına tepki: Açıkça darbe

CHP Lokal Yönetimlerden Sorumluluk Sahibi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, tutuklanan Ayhan Bilgen’in görevden alınıp Kars Belediyesi’ne kayyum atanması üzerine izah etme yaptı.

“Seçimle gelen seçimle gitmelidir” hatırlatması yapan Torun, yaşananların yasal yok, siyasi olduğunu vurgulayarak, Kars Belediyesi’ne planlı bir operasyonun yapıldığını ifade etti.

Torun yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

‘ZALİM İKTİDARIN BASKISI BİTMİYOR’

“18 yıllık iktidarının sonunda ülkemizi bir sorunlar yumağına çeviren bu zalim iktidarın, halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarına karşın baskıları da bitmiyor. Kars halkının iradesiyle belediye başkanlığına seçilen Ayhan Bilgen’in, tutuklanmasının üzerinden bir saat dahi geçmeden görevden alınması ve yerine kayyum atanması, yasal değil, adamakıllı siyasidir. Yaşanan bu işlem, Kars Belediyesi’ne planlı bir operasyon yapıldığının göstergesidir.

‘MİLLET İRADESİNE DARBE VURAMAZSINIZ’

Cumhuriyet Halk Partisi olarak görüşümüz bellidir. Eğer demokrasiden yanaysak ve millet iradesine hürmet gösteriyorsak, seçimle gelen seçimle gitmelidir. Adalet ve Kalkınma Partili belediye başkanları cebren istifa ettirildiğinde de söyledik, yine söylüyoruz. Hangi partiden olursa olsun, milletin iradesine darbe vuramazsınız.

‘İNTİKAM ALMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Hakkında kesinleşmiş adalet kararı olmadan belediye başkanın görevden alınması ve belediye meclisi de yok sayılarak, İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyum atanması anlayışının hukukta da demokraside de yeri yoktur. Sandıkta oy alamadığınız milletimizden intikam almaya hedeflemek, demokrasiye açıkça darbe yapmaktır. Biz Cumhuriyet Millet Partisi olarak, demokrasinin ve halk iradesinin yanında durmaya devam edeceğiz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu