Siyaset

CHP’li Bakırlıoğlu’ndan Soma davası açıklaması Açıklaması

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Yargıtay 12. Cinayet Dairesinin Soma‘daki maden faciası davası hakkında aldığı kararla ilgili, “Sürecin başından beri bahşedilen cezaların eksik olduğunu söyledik. Yargıtay bu kararı ile bizleri haklı çıkardı.” dedi.

Bakırlıoğlu, CHP Soma İlçe Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Soma’da 13 Mayıs 2014’te meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği şampiyon bir afet olduğunu söyledi.

Yargılama sürecinin çok uzun olduğunu, işlem sonunda meydana çıkan kararların vicdanları sızlattığını savunan Bakırlıoğlu, Yargıtay 12. Canice Dairesinin, yaptığı temyiz incelemesi ile bu kararları bozduğunu açıklama etti.

Bakırlıoğlu, şunları kaydetti:

“Alınan bu yeni kararlar, Cumhuriyet Millet Partisinin en başında beri takınmış olduğu tutumun haklılığını, avukatların başından beri söylediklerinin dürüst olduğunu ortaya koydu. Bizlerin haklı olduğunu ortaya koydu. Sürecin başından beri bahşedilen cezaların az olduğunu söyledik. Yargıtay bu kararı ile bizleri haklı çıkardı. Bürokrasinin yargılanmadığını dile getirmiştik şimdi ELİ’de çalışan iki sanığın temize çıkma kararı bozuldu. Bu karar faciada ELİ ile TKİ’nin de yani kamu kurumlarının da sorumluluk sahibi olduğunu Yargıtay verdiği kararla saptamış oluyor.”

Yargıtay kararı sonrası davanın Akhisar’da görülmeye devam etmesini beklediklerini anlatan Bakırlıoğlu, Can Gürkan’ın bir an önce tutuklanması gerektiğini savundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mustafa Murat Kaygusuzer

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu