Gündem

CHP’li Başarır: Liyakatsiz atamalar akıllara torpili getiriyor

CHP’li Ali Mahir Başarır, Spor-Toto Teşkilatı Bilgi İşlem ve Bayilik Şube Müdürlükleri kadrolarına vekaleten atanan isimlerin lise mezunu olmasının, “Ülkedeki liyakatsizliği” gözler önüne serdiği söyledi. Başarır, üniversite mezunları iş beklerken kadroların liyakatsiz isimlerle doldurulmasının akıllara torpil iddialarını getirdiğini söyledi.

CHP’li Başarır: Liyakatsiz atamalar akıllara torpili getiriyor

BirGün / Ankara

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Spor-Toto Teşkilatı’ndaki Bilgi İşlem ve Bayilik Şube müdürlüklerine vekaleten atanan isimlerin lise mezunu olduğunu belirterek, “Şube Müdürlüğü gibi unvanlara vekaleten de olsa atayacağınız kişiler, asilde aranan şartları taşımalıdır. Data İşlem Müdürlüğü gibi teknik, hassas bir yere lise mezunu atamak ülkedeki liyakatsizliği açıkça gözler önüne sermektedir” dedi.

Türkiye’de on binlerce üniversite mezunu gencin garsonluk yaparak, simit satarak hayatını idame ettirmeye çalıştığını vurgulayan Başarır, “Şube müdürlüklerine bu nesil atamaların yapılması akıllara ‘torpil tayin’ yapıldığı iddialarını getirmektedir” diye konuştu.

İÇLER ACISI

CHP’li Başarır, 2019 Sayıştay raporlarının hafifletilerek TBMM’ye sunulduğunu söyledi. Derhal her kamu kuruma ilişkin usulsüzlük ve liyakatsizlik tespitleri yapıldığına dikkati çeken Başarır, “Raporların sansürlenmiş hali bile içler acısıdır” ifadesini kullandı.

23 MİLYON TL’LİK İSTİSNA

Sayıştay raporu ile açığa çıkan Türk Tarih Kurumu’ndaki 23 milyon TL’lik, “İstisna” ihaleye de değinen Başarır, şunları söyledi:

“Türk Tarih Kurumu’nda araştırma ve çözümleme ile ilgisi olmayan yani basım ve yayım, sergi ve kitap tanıtımı, konferans gibi etkinlikler için hizmet alım ihalelerinin, Kamu İhale Kanunu’nun istisna maddesine (3/f) sokularak yapılması usulsüzdür. Bu tür hizmetlerin açık ihale usulü ile yapılması gerekmektedir. Bu şart şeffaflık ilkesine zıt düşmekte ve rekabetçi etraf değil edilerek ulus zararına yol açmaktadır. Kurumdan, 22 milyon 983 bin TL, bu tür kanunsuz ihalelere harcanmış. Harcanan bu rakamın toplam kurum giderinin yarısı olması da oldukça vahim bir durumdur.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu