Gündem

CHP’li Dikte açıkladı: Gerçek vaka sayısını ifade eden belgeyi sızdıranlar Bakanlığın hedefinde

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, hakiki vaka sayılarına ilişkin açıkladığı belgeyi sızdıranlar hakkında kabahat duyurusunda yeralma hazırlığı olduğunu kaydetti.

CHP’li Emir açıkladı: Gerçek vaka sayısını açıklayan belgeyi sızdıranlar Bakanlığın hedefinde

Cumhuriyet Insanlar Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir, yeni alıcı koronavirüs (Covid-19) vakalarının gerçek sayısını açıklayan belgeyi sızdıranlar hakkında suç duyurusunda katılmak hazırlığı olduğunu söyledi.

AA’nın aktardığına tarafından, koronavirüs vakalarına ilişkin kendisinin açıkladığı belgeyi basın mensuplarına bildiren Emir, bu belgeye Sıhhat Bakanlığında sınırlı sayıda kişinin erişimi olduğunu, erişim yetkisi olan kişiler üzerinde yapılan soruşturma sonucunda birkaçı hakkında, ‘gizli doküman ve bilgi sızdırmak’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunma hazırlığı olduğunu açıklama etti.

Dikte, “Pandemiyle mücadele yerine rakamlarla mücadeleyi seçim ettiler fakat artık bu oyun dün itibarıyla bitmiştir. Artık Sayın Bakan’ın akşamları o turkuaz tabloyu açıklamaktan vazgeçmesini talep ediyoruz. Kimse inanmıyor, bilimsel bir değeri yok” dedi.

chp-li-emir-acikladi-gercek-vaka-sayisini-aciklayan-belgeyi-sizdiranlar-bakanligin-hedefinde-787383-1.
Dikte’in açıkladığı evrak

‘KOCA BELGENİN DOĞRULUĞUNU İTİRAF ETTİ’

Emir, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın dün düzenlediği basın toplantısında bilimsel verilerle ve yaşanan gerçeklerle örtüşmeyen, bir bakanın düşmemesi gereken durumlara düşecek şekilde veriler açıkladığını ve kendisinin iddialarına da yanıtlar verdiğini söyledi.

Sağlık Durumu Bakanı Koca’nın açıklamalarını anımsatan Dikte, “Sayın Fahrettin Koca dün akşam bir şeyi dürüst yaptı. O da aslında bütün fazla vakaları açıklamadıklarını ve artı vakalarda şikayet olunca takibe aldıklarını, yalnızca hasta dediklerini açıkladıklarını söyledi. Yani fazla daha artı Covid-19 pozitif vaka olduğunu lakin kendi hasta kriterlerine uymadığı için açıklamadığını itiraf etmiş oldu” diye konuştu.

Kamuoyunun bugüne değin yanıltıldığını kaydeden Emir, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımıza hakiki bilgiler verilmemiştir ve bu vesile ile vatandaşlarımızın alınan önlemlere yeteri değin uyum sağlamasının önüne geçilmiştir. Daha da önemlisi hükümet, vaktinde alması gereken etkin önlemleri almama rahatlığına kavuşmuştur. Dün Sayın Bakan Koca’nın da itiraf ettiği gibi aslına bakarsanız altı aylık bir yalan rüzgarı dün çökmüştür ve bundan böyle halkımıza doğruları söyleme zamanı gelmiştir.

Sağlık Bakanlığının deneme algoritmasına bakıyorsunuz, bakanlık, ‘siz temaslı kişiyi buldunuz, şikayeti yahut test yapmayacaksınız. Ne vakit yaparsınız? 65 yaşın üzerinde veya tehlikeli saydığımız vakalardansa yap.’ diyor. Peki öyleyse 29 bin, 30 bin vakayı her gün nereden buluyorsunuz. Dolayısıyla bunların da semptomu var. Sadece Bakan kendince bir çarpıtma yerine getirmek için onlara asemptomatik diyor.”

‘GÜNLÜK VERİ TABLOSUNUN BİLİMSEL DEĞERİ YOK’

Emir, hükümetin yeni önlem alamayacak durumda olduğunu söyleyerek, “Pandemiyle çaba yerine rakamlarla mücadeleyi tercih ettiler lakin artık bu oyun dün itibarıyla bitmiştir. Bundan Böyle Sayın Bakan’ın akşamları o turkuaz tabloyu açıklamaktan vazgeçmesini talep ediyoruz. Kimse inanmıyor, bilimsel bir değeri yok. Dürüst içten vaka sayısını açıklarsınız, vatandaşı bilgilendirir ve sorumlu davranmaya gösteri edersiniz, siz de devlet olarak gerekli önlemleri alırsınız” ifadesini kullandı.

Basın mensuplarının, istifa bekleyip beklemediklerine yönelik sorusu üstüne Dikte, Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın çok baskı bir dönem geçirdiğini ve zor bir mesuliyet taşıdığını gördüğünü belirterek, “Bir çaba içerisinde ama gelinen noktada güvenilirliğini kaybetti. Dolayısıyla bu kritik görevi hakkıyla yürütmesinin makul olduğunu düşünmüyorum. Takdir kuşkusuz Sayın Bakan’ındır” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

CHP’li Murat Emir, Laboratuvar Data Yönetim Sistemi’ne girilen verilere dayanarak, koronavirüs olgu sayısının Koca’nın açıkladığının 20 katı olduğunu iddia etmişti. Emir, Bakan Koca’ya seslenerek, “Sayın Bakan bu belge doğru mudur? Bu doküman doğru ise artık halkımıza gerçekleri söylemenin vakti gelmiştir” demişti.

Emir’in iddialarına yanıt veren Bakan Koca da, “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor. Her gün açıklanan ve üzerinde durduğumuz yeni hasta sayısı asıl uyarı konusu olmalıdır. Durumun özeti şudur; test sonucu pozitif çıkanların herkes birer vakadır. Bunların büyük kısmı bulgu göstermeyen, kalan kişiler ise bulgusu olup tedavi altına alan hastalardır. Bir kısmını evde bir kısmını hastanede çare ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu