Gündem

CHP’li Dikte belgelere dayandırdı: Koronavirüs olgu sayısı Koca’nın açıkladığının 20 katı

CHP’li Murat Dikte, Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi’ne girilen verilere dayanarak, koronavirüs vaka sayısının Koca’nın açıkladığının 20 katı olduğunu belirtti. Emir, “Bu doküman içten ise artık halkımıza gerçekleri söylemenin vakti gelmiştir” dedi.

CHP'li Emir belgelere dayandırdı: Koronavirüs vaka sayısı Koca'nın açıkladığının 20 katı

CHP Ankara Milletvekili Murat Dikte, koronavirüs verilerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Emir, Bakan Koca’ya seslenerek, “Sayın Bakan bu doküman dürüst mudur? Bu belge içten ise bundan böyle halkımıza gerçekleri söylemenin vakti gelmiştir” dedi.

Laboratuvar Bilgi Idare Sistemi’ne girilen veriler olduğu öne sürülen belgeye göre,10 Eylül günü 157 bin 975 kişiye koronavirüs testi yapıldı. Bu testlerden 29 bin 377’i artı çıktı. Ama aynı gün Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, benzer gün için açıklanan hasta sayısı 1512 idi. Aradaki 20 kat ayrım ise Covid-19 verileri ile ilgili şüpheleri artırdı.

FOX TV’nin CHP Ankara Milletvkili Murat Emir’in paylaştığı belgelere dayandırdığı haberine tarafından, 10 Eylül günü 157 bin 975 kişiye koronavirüs testi yapıldı fakat Bakan Koca’nın benzer gün paylaştığı tabloya göre, o gün yapılan test sayısı 107 bin 702 olmuştu. Laboratuvar Veri Idare Sistemi verilerinin yer aldığı açıklanmış belgeye tarafından, yapılan 157 bin 975 testten 128 bin 645’i negatif, 29 bin 377’si negatifti.