Siyaset

CHP’li Gürer’den Bakan Gül’ün ‘kadına şiddete ilişkin detaylı data yok’ ifadelerine tepki

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kadına karşın şiddete ilişkin soru önergesini “Elimizde istatistiki bilgi değil” diye yanıtlayan Adalet Bakanı Gül’e tepki gösterdi.

CHP'li Gürer'den Bakan Gül'ün 'kadına şiddete ilişkin ayrıntılı veri yok' ifadelerine tepki

Cumhuriyet Irk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hak Bakanı Gül’e “2002 yılından günümüze kadar mağdurun kadın, sanığın erkek olduğu, kadına yönelik zorlama içerikli davaların sayısı kaçtır?” diye sordu . Bakan Gül, bu konuyla ilgili detaylı veri bulunmadığını açıkladı.

Gürer, “Içten veri ve istatistiki veriler ile kadına yönelik zor ve suç oluşturan olayları azaltılabilir. Ama Bakanlığın böyle bir niyeti olmadığı için istatistiki data birleştirme zahmetine bile girmemiş. Kadına yönelik şiddetin istatistiğini Devlet Demiryolları mı çıkaracak? ” diyerek tepki gösterdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Adalet Bakanı Gül’e “2002 yılından günümüze kadar mağdurun bayan, sanığın erkek olduğu, kadına yönelik baskı içerikli davaların sayısı kaçtır?” diye sordu . Bakan Gül, bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi bulunmadığını açıkladı. Gürer, “Dürüst data ve istatistiki veriler ile kadına karşın şiddet ve ceza olayları azaltılabilir. Oysa Bakanlığın böyle bir niyeti olmadığı için istatistiki data toplama zahmetine bile girmemiş. Kadına karşın şiddetin istatistiğini Devlet Demiryolları mı çıkaracak? ” diyerek tepki gösterdi.

CHP’li Gürer, Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesi ile Hak Bakanı Gül’e kadın cinayetlerine ilişkin istatistik bigileri sordu. Bakan Gül, Bakanlıklarının görevleri arasında adli sicilin tutulmasıyla ilgili hizmetin yer almadığını belirtti. Adli istatistiklerin davalı ve suç esas alınarak derlendiğini aktaran Gül, “Müstakil düzenleme konusu ya da suçun unsuru olmadığı sürece mağdurun cinsiyeti alınarak bilgi derlemesi yapılmadığından Bakanlığımızda soru önergesine konu edilen hususlarda ayrıntılı istatistikî bilgi bulunmamaktadır” dedi. CHP’li Gürer bu yanıta tepki göstedi.

‘İSTATİSTİK YOL GÖSTERİR’

Doğru bir şekilde veri birleştirme ve verileri bilgiye transformasyon bilimi olan istatistikin, o kadar çok alanda sebep-sonuç ilişkisine dair ipuçlarını ortaya koyabildiğine uyarı çeken CHP’li Gürer, “Kadına karşın zor ve canice olayları neden artıyor? Ekonomik, sosyal, psikolojik ya da öteki hangi nedenler, çağdışı olan bu şiddete zemin hazırlıyor? Baskı olaylarının artmasında, faillere bahşedilen cezalar, caydırıcılıktan uzak mı? Kadın cinayetlerindeki iyi hal indirimlerinin, bu olayların artmasına katkısı var mıdır? Bu ve buna benzer böylece fazla soruya yanıt verebilecek olan istatistiki verilerin Adalet Bakanlığı’nca toplanmamış olması düşündürücüdür? Böylece anlaşılıyor oysa, Yargı Bakanlığı veri birleştirme ve istatistiki netice elde etme zahmetine girmek istememiştir. Ancak bu kafayla, bu sorunları çözme imkanı yoktur” ifadelerini kullandı.

KADIN CİNAYETLERİ HER YIL KATLANARAK ARTIYOR

Gürer, Türkiye’de yapılan araştırmaya da her geçen sene kadın ölümlerinin arttığını söyleyerek verileri şöyle açıkladı:

“Bir araştırmaya göre, 2008’de 80 olan bayan cinayetlerinde, 2009’da 109, 2010’da 180, 2011’de 121, 2012’de 210, 2013’de 237, 214’de 294, 2015’de 303, 2016’da 328, 2017’de 409, 2018’de 440, 2019’da 474 almak üzere 3 bin 185 kadının öldürüldüğü ortaya çıktı. Sadece bu yılın Temmuz ayında öldürülen kadın sayısı ise 36. Verilerden de anlaşıldığı üzere, kadın cinayetleri her geçen sene artıyor. 2008’de 80 olan kadın cinayeti sayısı her yıl büyük oranda artarak, 2019’da 474’e yükselmiş”

“Kadına yönelik zorlama olaylarına dair istatistiki verilerin Hak Bakanlığı göre toplanmayacaksa, bu işi kim yapacak?” diye soran Gürer, “İstatistik bir bilim dalıdır. Elde edilen veriler yol gösterici, çözümleyici ve sorun çözücüdür. Yargı Bakanlığı belki ülkemizde kadına karşın kuvvet olaylarının azalmasını istiyorsa, bu bilim dalından adet edinmek mecburiyetindedir” dedi.

Gürer, Bakan Gül’ün cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorular yer almıştı:

►2002 yılından günümüze kadar mağdurun kadın, sanığın erkek olduğu, kadına yönelik baskı içerikli davaların sayısı kaçtır?

►Davaların kaç tanesinde iyi hal, hileli kışkırtma, saygıdeğer tavır gibi takdiri indirim sebepleri uygulanmıştır?

►Kaç tanesinde ağırlaştırıcı sebep uygulanmıştır?

►Uygulanan sebeplerin istatistiki analizi nedir?”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu