Siyaset

CHP’li İl Başkanları’ndan 81 ilde karşılıklı basın açıklaması

CHP İl Başkanları, ayrı alanlarda hizmet veren esnafın sorunlarıyla ilgili çözüm önerilerine ilişkin 81 ilde karşılıklı basın açıklaması yaptı. Başkanlar, CHP’nin esnaf sorunlarının çözümü için ortaya koyduğu paketi gündeme taşıdılar.

Erzincan’da Cumhuriyet meydanında yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten negatif etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşamış kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet göre karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar kadar gündeme alınmamıştır.

“Esnafın dayanacak gücü kalmadı”

Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken bundan böyle dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bundan başka borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar veya tezgahına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz işportacı haberleri gelmektedir.

TÜİK’in verilerine tarafından 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin keza de yaşanan hesaplı krizin etkisi ile 335 bin esnafı kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu sayı son 5 yılın tüm Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır.

Esnafla beraber esnaf farzedilen lakin dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon birey sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet kadar hep görmezden gelinmiştir.

İktidar bugüne değin esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa yalnızca faizle kredi verilmiş, bahşedilen kredilerin üstüne faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi arzu ve yoksullukla karşı karşıya kalan, yiyecek paketlerine muhtaç ülkü gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir.

“Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır”

Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon aidat toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karın’ hazineye aktarma etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık döviz’ de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı birincil 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır.

İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, dahası esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir.

Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Millet Partisi vardır. Genel Başkanımızın 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği “Esnafımız için 17 Talep” başlıklı önerimizi defa daha seslendiriyoruz;

1-Hemen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.

2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.

3-Esnafımızın kullandığı krediler, edilgen ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.

4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.

5-Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.

6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Define kadar karşılanmalıdır.

7-Esnafa salgın sürecinde hileli-acımasız cezalar yazılmamalıdır.

8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.

10-Ufak esnafımızın yanına çalışanların, kısa egzersiz ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12-Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında her yerde yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13-Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14-Okul kantinlerinden bir sene süreyle kira alınmamalıdır.

15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16-Altı milyon sokak esnafımız tescil içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17-Pandemi baştan başa zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

İçinden geçtiğimiz pandemi süreci sosyal devletin ne kadar manâlı olduğunu bir kere daha göstermektedir. Ilk Olarak esnaflarımız almak üzere salgının olumsuz etkilediği tüm kesimlere en kısa sürede zorunlu destek sunulmalıdır.

İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da açıklama ettiği gibi Cumhuriyet Insanlar Partisi olarak tüm garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.” – ERZİNCAN

CHP'li İl Başkanları'ndan 81 ilde ortak basın açıklaması

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu