Teknoloji

ChromeOS’taki Bir Sorun, CPU Kullanımını Yüzde 100’e Çıkarıyor

ABD merkezli teknoloji devi Google, 2011 yılında Linux tabanlı işletim sistemi ChromeOS‘u yayınladı. Kimi kullanıcılar tarafından dizüstü bilgisayar ve PC’lerde sevilerek kullanılan bu işletim sisteminin son sürümü ise önemli sorunları beraberinde getirdi. Kullanıcıların koskocoman bir çoğunluğu, yüzde 100’lük CPU kullanımı, buna tabi ısınma ve performans düşüşlerinden şikayetçiler.

Eğer sizler de ChromeOS’un 85.0.4183.108 ve üzeri sürümlerinden bir tanesini kullanıyorsanız, işletim sisteminizde çok önemli kasmalar yaşıyor olabilirsiniz. Bunun nedeniyse Google Play Store’a ait hizmetlerden bir tanesinin CPU kullanımını tavan yaptırıyor olması. Bu sorun sebebiyle bilgisayarın performansı düşerken sistem fazla ısınıyor ve bataryalar hızla bitiyor. 

ChromeOS

Kullanıcılar göre yapılan araştırmalarda, yüksek CPU kullanımına yol açan hizmetin “com.android.vending: download_service” olduğu anlaşıldı. Bu hizmet, bir andan CPU kullanımını artırıyor ve yeniden da normal ayla gelmiyordu. Bu hizmetin ne işe yaradığını merak ediyorsanız açıklayalım; ChromeOS, bu hizmeti kullanarak Google Play Store’daki bütün güncellemelerin indirilmesini sağlıyor. Yani kullanıcılar için kritik tartma arz eden bir hizmet.

CPU kullanımını yüzde 100’e çıkaran hizmetin niçin böyle bir soruna yol açtığı bilinmiyor. Fakat kullanıcılara tarafından bu hizmet, hiçbir Google Play güncellemesi olmasa bile CPU tüketimi yapıyor. İşin garip tarafı, nedeni bilinmeyen bu sorun tüm kullanıcıları etkilemiyor. Mesela bazı Google Chromebook modelleri bile bu sorundan etkilenmiyor. Peki bu sorundan kurtulmanın bir yolu var mı?

ChromeOS

ChromeOS’ta yaşanan sorunla ilgili devlete ait bir çözüm şu lahza için değil. Oysa bazı kullanıcılar, bu hizmeti zorla durdurarak sorundan kurtulduklarını söylüyorlar. Bazı kullanıcılara tarafından ise Google Play Store’un birkaç önceki sürümüne dönmek, sorunun çözülmesini sağlıyor. Bir Google mühendisine kadar ise bu sorunun yaşanmasının nedeni sistemdeki bir takım yetkisiz dosyalar.

Google, kendilerine bildirilen hatanın çözümü için bir yazılımcıya atama vermedi. Oysa görünüşe göre bu cins bir sorunun varlığı Google göre da biliniyor. Hal böyle olunca da yazılımcıların bu sorunu gidermek için çalıştıklarını, kısa bir süre daha sonra sunulması olası olan bir güncelleme ile yüksek CPU kullanımı sorunun çözülebileceğini söyleyebiliriz.

İşte yüksek CPU kullanımına neden olan o hizmet

ChromeOS

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu