Ekonomi

Cif’ten ‘temizken güzel’ ile şehirlerin mutluluğuna takviye

Ev temizliğinin markası Cif, temiz evlerin insanlar üstünde oluşturduğu olumlu etkileri yaşadığımız şehirlere de taşımak için “Temizken Güzel” isimli yeni projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi iş birliğiyle hayata geçiriyor.

Proje dahilinde Kadıköy, Eminönü ve Karaköy sahillerinde denizin içine yüzey atıklarını temizlemek için Türkiye’de üretilen 20 adet Cif Çöpkapar ünitesi yerleştirildi. Çöpkaparlar ile yılda yaklaşık 110 ton atık toplanması hedefleniyor. Proje ile keza Kadıköy Rıhtımı’nda Türkiye’nin sosyal uzaklık kurallarına uygun şekilde hayata geçirilen ilk parkı olan Cif Kadıköy Parkı hizmete sunuluyor. Eminönü ve Karaköy Yayalara Ait Daha Aşağı Geçitleri de proje kapsamında bakımdan geçti ve temizlenerek yenilendi.

Görüşme İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi Başkanı Saadettin Nehir, Unilever Türkiye Konut Bakım Kategorisinden Sorumluluk Sahibi Başkan Yardımcısı ve Idare Heyeti Üyesi Leyal Eskin Yılmaz ve Klinik Psikolog Uzlaşma Gürkaş’ın katılımıyla başarılı oyuncu Doğa Rutkay Kamal’ın moderatörlüğünde düzenlenen çevrimiçi basın buluşması ile aktarıldı.

“İnternet sitesinden verilecek her 100 bin desteğe yeni bir Çöpkapar’ı Boğaz’la buluşturacak”

Toplantıda konuşan Unilever Türkiye Ev Bakım Kategorisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Leyal Eskin Yılmaz, “Unilever olarak ürünlerimizle her gün dünyanın 190 ülkesinde 2,5 milyar insanın hayatına dokunuyoruz. Temiz evlerde yaşamanın oluşturduğu fazla duygular ve sevinç artık bilimsel olarak ele alınıyor. Biz de evlerimizde temizlikten gelen bu olumlu duyguları yaşadığımız şehirlere taşımak, insanlara ilham devretmek için yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Çalışmalarımıza da 16 milyon insana ev sahipliği yapan İstanbul’dan ve İstanbul’da yaşayan herkesin hemen hemen ortak mahallesi olan ve bütün dünya için büyük layık taşıyan İstanbul Boğazı’ndan başlıyoruz. Bu projenin hayata geçirilmesine vizyonları ve uzmanlıkları ile yardım veren ve misal bir iş birliği platformu oluşturmamıza vesile olan değerli proje ortaklarımız İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi’ne de teşekkür ediyoruz. Cif’in amacı bu alanda yürütülen değerli çalışmalara katkıda bulunmak ve çözümün bir parçası edinmek. Projemizin etkisini daha kuvvetli kılmak için herkesin katkısı kıymetli. Bu yüzden temizkenguzel.com internet sitesinden verilecek her 100 bin desteğe yeni bir Çöpkapar’ı Boğaz’la buluşturacak, ilerleyen aşamalarda çevre düzenleme ve iyileştirme çalışmalarına devam edecek ve insanları da bu projenin bir destekçisi haline getirmek için Boğaz ve çevresini güzelleştirecek etkinlikler düzenleyeceğiz” biçiminde konuştu.

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizler şehrimizi birlikte yönetmek çabasındayız”

Buluşma ile ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul gibi dünya güzeli bir şehirdeyseniz, 16 milyonluk tarihi ve doğal güzellikleri olan bir şehir aslında “temizken güzel”. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bizler şehrimizi birlikte idare etmek çabasındayız. Özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve İstanbulluların parçası olduğu meslek birliklerini çoğaltmak gerekiyor. Biz buna açık bir yönetimiz. Çevre, hayvan hakları, eğitim, doğal yaşamın korunması ve daha pek fazla başlıkta meslek birlikleri ile karşılıklı bedel oluşturabiliriz. Bu Nedenle bizler de kaynaklarımızı eğitime, çocuklara, kadınlara karşın çalışmalarımıza, ihtiyaç duyulan diğer alanlara daha fazla ayırabiliriz” ifadelerini kullandı.

“Sıfır Atık projesini okullarda, evlerde ve kentlerde yürütüyoruz”

153 yıldır Dünya’nın dört bir yanına mağdurlara Türk Kızılay’ının takviye elini uzattıklarını gösteren Kızılay Beykoz (Avrasya) Şubesi Başkanı Saadettin Akarsu, “Bir yana da çevre çalışmalarımızla yaşanabilir bir dünya için değer oluşturmaya çalışıyoruz. İki yıldır devam eden Sıfır Atık projesini okullarda, evlerde ve kentlerde yürütüyoruz. “Temizken Hoş” gibi topluma çevre konusunda katkı maddesi sağlayacak her türlü projenin içerisinde var olmaktan sevinç duyuyoruz” dedi.

“Bu aynı zamanda aidiyet hissimizi de destekleyen bir unsur”

Son olarak iklim krizi, pandemi gibi öyle çok etken sebebiyle belirsizliklerle batmış güç bir dönemden geçildiğini belirten Klinik Psikolog Barıştırma Gürkaş, “Bu belirsizlikler aleyhinde daha artı kontrolde hissetmek için ise pak ve düzenli alanlar bize asistan olabiliyor. Evlerimizin temizliği ve düzeni iyi hissetmemiz için ne değin önemliyse yaşadığımız yürüdüğümüz yolların, mahallelerimizin ve şehirlerimizin de iyi kestirme halimiz üstünde böylece etkili. Bu aynı zamanda aidiyet hissimizi de destekleyen bir unsur. Bu bağlamda Temizken Hoş projesi bizi daha da pak bir çevre için bir araya getirmesiyle, bu konuda ortak uğraş göstermemize karşın verdiği ilhamla hem kişisel ayrıca de kolektif iyi kavrama halimize katkıda bulunacak nitelikte” diyerek sözlerini tamamladı.

Her 100 bin “yardım sözü” ile bir Cif Çöpkapar daha kullanıma girecek

Proje ortakları, İstanbulluları temizkenguzel.com internet sitesinden daha temiz ve uyumlu bir İstanbul için destek sözü vermeye eğlence ediyor ve her 100 bin söz için bir yeni Cif Çöpkapar daha İstanbul Boğazı ile buluşuyor.

Cif Çöpkapar Hakkında

Deniz, yat limanı, liman veya durgun sularda kullanılmak üzere tasarlanan ve yüzen bir atık toplama cihazı olan Cif Çöpkapar, İstanbul Boğazı’nın akış, dalga ve atık yapısı gibi koşulları da dikkate alınarak İBB meslek birliğiyle üretilmiştir. Cif Çöpkapar günde ortalama 15 kg plastik pet şişe, metal atık, sırça şişe, sigara izmariti, poşet ve plastik artıkları gibi yüzen atık yakalayabilir. Temizken Güzel projesi zarfında Cif Çöpkapar’lar ile yılda takriben 110 ton atık toplanması öngörülmektedir. Cif Çöpkapar üniteleri tarafından toplanan atıklar, bununla birlikte ünitelerin servis ve yönetimini üstlenen Kızılay (Beykoz) Avrasya Şubesi kadar düzenli olarak ayrıştırılacak, atık yönetimi ve geri kazanım merkezlerine iletilecektir.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu