Teknoloji

Çin’de Oldukça Olağandışı Görünüme Sahip Yeni Bir Dinazor Türü Keşfedildi

Asya’da çalışmalar yürüten paleontologlar, yeni bir dinozor türü keşfetti. Royal Belgian Institute of Natural Sciences göre yapılan açıklamada Çin’in kuzeyinde yer alan Liaoning eyaletinde korunmuş iki fosilin bulunduğu duyuruldu.

Daha önce hiç dokunulmamış bu fosillerden yola meydana çıkan araştırmacılar, çukur kazan dinozorların kazdıkları çukurda dinlenirken volkanik bir patlamayla içeride mahsur kaldıklarını söylüyor. Bir Takım paleontologlar, dinozorların heybetli bir volkanik patlamanın kurbanı olduklarına inanıyorlar.

İki yeni dinozor türü keşfedildi

keşfedilen yeni dinozor türü, Changmiania liaoningensis

Paleontolog Pascal Godefroit, “Bu hayvanlar, halen canlıyken ya da öldükten hemen sonra sıkı bir çökeltiyle kaplanmışlar” ifadelerini kullandı. Enstitü, Liaoning’deki Lujiatun Yatağı’nın Kretas dönemi Pompei’si olabileceğini ifade ediyorlar.

Keşfedilen bu iki yeni cins Changmiania liaoningensis olarak adlandırıldı. Bu, Çince’de “sonsuz uyku” anlamına geliyor. Paleontologlar, yeni keşfedilmiş bu dinozorların yaklaşık 125 milyon sene önce dünyada yaşamış olabileceğini varsayım ediyorlar. Enstitü, keşfedilen bu yeni dinozor türünün minik, otobur, iki ayaklı takriben 1,2 metre uzunluğunda bir canlı olduğunu söylüyor. Paleontologlar, oldukça zinde arka ayakları ve uzun, sert kuyruklarıyla bu dinozorların epeyce süratli koşucular olduğunu düşünüyor.

“İskeletin bir takım özellikleri, Changmiania’nın tıpatıp tavşanların bugün yaptığı gibi çukur kazdıklarını gösteriyor” diyen Godefroit, “Boynu ve ön kolları kısa ama enerjik. Kürek kemiği, kazan omurgalılara özgü ve burnunun üstünün şekli tıpkı bir kürek gibi” diyor. Godefroit, bunlar göz önüne alındığında bu iki Changmiania’nın takriben 125 milyon sene önce kazdıkları çukurda dinlenirken volkanik bir patlamayla mahsur kaldığını düşündüklerini söylüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu