Sağlık

Çin’in Covid-19 aşısı denemelerine Ankara Şehir Hastanesi’nde de başlandı

Çin’de üretilen Kovid-19 aşısının gönüllüler üzerindeki denemelerine Ankara Şehir Hastanesi’nde de başlandı.

Çin’in Covid-19 aşısı denemelerine Ankara Şehir Hastanesi’nde de başlandı

Çin menşeli Covid-19 aşısının Hacettepe, Kocaeli ve İstanbul üniversitesinde başlayan denemelerine, Ankara Şehir Hastanesi de eklendi. Tamamen gönüllülük esasıyla yapılan aşının 13 bin kişiye uygulanması planlanıyor. 2. faz denemelerinde başarı elde edilen aşının 3. fazının da başarılı olması halinde 2021 başında kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor. Ankara Şehir Hastanesi ile birlikte aşı deneme uygulamaları Türkiye’de 25 merkezde yapılmaya başlanmış oldu.

Sağlık Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre Ankara’daki ikinci aşı uygulaması gönüllük esasına dayalı olarak Ankara Şehir Hastanesinde başlatıldı. Aşının uygulandığı gönüllüler arasında yer alan hastanenin Koordinatör Başhekimi Opr. Dr. Aziz Ahmet Surel pandemiden çıkışta aşının yegane umut olduğunu belirtti.

Surel, hem yerli hem de yabancı aşılardan netice alarak bu hastalıktan bir an evvel kurtulmayı umduklarını söyledi. Şu anda sadece tedbirlerle yayılımının önüne geçmeye, bulaşı engellemeye çalışıldığının altını çizen Surel, “Aşı oluştuğu zaman hem bizim toplumumuz hem dünyanın kalanı bu noktada ciddi şekilde bir korumaya sahip olacak ve pandemiyi kırabileceğiz. Şu anda insan çalışması aşamasına gelmiş bir aşının uluslararası çalışmaları noktasında hastanemiz de bu aşının deneme sürecindeki halkalardan biri. Biz de sağlık çalışanı diğer arkadaşlarımız gibi gönüllü olduk. Bu aşının bir an evvel değerlendirilip inşallah hem ülkemizdeki insanlara hem dünyanın kalanına umut olması noktasında vazifemizi yaptık” şeklinde konuştu.

Ankara Şehir Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği Eğitim Sorumlusu ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. H. Rahmet Güner de Covid-19’a karşı üretilmiş inaktif Sars-Cov2 aşısının hastanedeki ilk uygulamasının gerçekleştirildiğini belirterek, yakın gelecekte yerli aşının da uygulama imkânı olacağını umduklarını söyledi. Güner, aşının Çin’de 100 bin, Brezilya’da 7 bin, Endonezya’da ise bin 500 doz yapıldığını kaydetti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu