Teknoloji

Çocukken Video Oyun Oynamanın Seziş Yeteneğini Artırabileceği Ortaya Çıktı

Universitat Oberta de Catalunya kadar gerçekleştirilen ve Frontiers in Human Neuroscience’da yayınlanan yeni bir araştırma, bir dönem düzenli olarak video oyun oynamanın, oynamayı bıraktıktan yıllar sonradan bile bilişsel görevlerde daha iyi olmayı sağladığını ortaya koydu.

Yaşları 18 ila 40 arasında değişen 27 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada önce tüm katılımcıların bilişsel yetenekleri test edildi. sonra katılımcılar minik bir eğitimden geçtiler ve eğitim sonrası 10 gün baştan başa her gün 1.5 saat video oyun oynadılar. Araştırmacıların, oyunların bilişsel zekaya etkisini bakmak için katılımcılara oynattıkları oyun ise Super Mario 64 oldu.

oyun oynamak

Araştırma sonuçlarında aktarılana tarafından katılımcılardan geçmişte video oyun oynamış kişiler, ilk olarak Super Mario 64’te daha iyi bir performans sergilemiş olsalar da daha önce hiç video oyun oynamamış katılımcılar da düzenli olarak oyun oynadıkça aynı sonuçlar almaya başladılar. Yola eğitim ve transkraniyal manyetik stimülasyonun (TMS) bilişsel zekaya etkisini tahlil etmek için meydana çıkan araştırmacılar, ulaştıkları netice sonrasında yeni bir akışkan denemeye karar verdiler.

Yaş ve cinsiyet gibi değişkenleri bir kenara bırakan bilim insanları, bilişsel görevlerde başarılı olmanın, geçmiş oyun deneyimiyle ilişkisini tespit etmeye karar verdiler. Araştırma sonuçlarını bu perspektiften bir kere daha inceleyen bilim insanları, geçmişte oyun oynayan şahısların bilişsel görevlerde daha iyi olduğu ve seziş/algılama yeteneklerinin daha gelişmiş olduğunu açıklama ettiler.

oyun

Laf konusu araştırma, oyun oynamanın bilişsel yetenekleri geliştirdiğini ortaya koysa da bilim insanları, bu etkinin oldukça sınırlı olduğunu açıklama ediyorlar. Hatta yine araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarına kadar egzersiz, minik bir grup üzerinde ve video oyunlarıyla gerçekleştirildiğinden, oyunların ayrı senaryoda bilişsel yeteneklere etkisi olmayabileceğini belirtiyorlar.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu