Siyaset

‘Covid-19 bizlere sağlık için sürdürülebilir bir çevrenin önemli olduğunu gösterdi’

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye‘nin Berlin Büyükelçiliğinde gerçekleştirdiği toplantıda, “Covid-19 salgını bizlere sağlık, gıda, ilaç, temiz hava ve su ihtiyacı için sürdürülebilir bir çevrenin ne dek manâlı olduğunu göstermiştir” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Berlin’de AB Çevre Bakanları toplantısına katıldı. Toplantının gerisinde Türk basın mensuplarıyla Berlin Büyükelçiliğinde bir araya gelen Bakan Kurum, Almanya’nın dönem başkanlığında gerçekleştirilen “Gayriresmi AB Çevre Bakanları Toplantısı” hakkında değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasına Azerbaycan’a bir mesaj ileterek başlayan Kurum, “Ermenistan’ın haktan ve adaletten uzak uygulamaları ve tacizleri bugün bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdittir. Türkiye ve Azerbaycan iki devlet tek millettir. Biz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en derin kardeşlik ve dayanışma ruhuyla Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

Berlin’deki toplantının iki başlık aşağı gerçekleştirildiğini söyleyen Bakan Kurum, “Birinci başlık Covid-19 ve küresel biyoçeşitlilik politikasıydı. İlk başlıkta Covid-19 salgını karşı sağlıklı sürdürülebilir, şehirlerimizi ülkelerimizi bu anlamda zorunlu olduğunu düşündüğümüz tedbirleri olmak çerçevesinde muhakkak hususları masaya yatırdık. Covid-19 salgını bizlere afiyet, yiyecek, hap, temiz hava ve su ihtiyacı için sürdürülebilir bir çevrenin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir” ifadelerini kullandı. Kanunsuz yaban hayatı ticareti, biyokaçakçılık, doğal kaynakların aşırı tüketimi, atıkların kontrolsüz yönetimi gibi faaliyetlerin biyoçeşitlilik kaybına niçin olduğunu dile getiren Kurum, bu anlamda biyoçeşitlilik kaybının da iklim değişikliği, kirlilik ve bulaşıcı hastalıklara, küresel düzeyde salgınlara neden olduğunu vurguladı. Kurum, Covid-19 sürecinin çevre, iklim ve pandemi üçgeninin ne kadar birbirlerini etkilediğini, bu anlamda çevre ve doğayı koruyacak totaliter projelerin geliştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde gösterdiğini açıklama etti.

2030 eylem hedeflerinin genel yapısı itibarıyla yeterli ve kapsayıcı olduğunu söyleyen Bakan Kurum, özellikle dünyamızın yüzde 30’unun etkin korunan alanlar sistemine alınmasını çok önemsediklerini kaydetti. Kurum, yeniden plastik atıkların insan sağlığı için zararlı olmayan seviyelere indirilmesinin 2030 hedefleri aralarında önemli bir yer teşkil ettiğini vurguladı.

Şehirlerin etkin yeşil alan kapasitesinin Halk Bahçeleri Projesi ile geliştirildiğine değinen Kurum, “Yeşil alanlar arttırılmalı. Bu alanların biyolojik çeşitliliği ve devamlılığının insan sağlığı açısından öneminin daha enerjik vurgulanması gerekir. Şehirlerde yeşil alanların geliştirilmesi, biyoçeşitlilik kaybının azaltılması, korunan alanların artırılması ve ekolojik koridorların oluşturulmasının öneminin farkındayız” dedi.

Insanlar Bahçeleri Projesi ile şehirlere nefes aldırıldığını kaydeden Bakan Kurum, proje ile şehirlerin etkin yeşil alan kapasite ve altyapısının geliştirildiğini, ülkedeki korunan alan büyüklüğünü de yüzde 9’dan OECD ortalaması olan yüzde 17’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ikinci oturumda AB İklim Değişikliği ve Paris Anlaşması’na ilişkin sürecin değerlendirildiğini söyledi. Bu noktada Türkiye’ye ciddi bir adaletsizlik yapıldığını açıklayan Bakan Kurum, “Ülkemiz gelişmiş ülkeler kategorisinde değerlendirilmekte. Bu anlamda Birleşmiş Milletler’in, Dünya Bankası’nın sağlamış olduğu düşük kredilere maalesef erişememektedir. Haklı talebimizi her anlamda dile getiriyoruz” diye konuştu.

Kurum, “Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olduğunu, dolayısıyla gelişmekte olan ülkelerle aynı kategoride değerlendirilmesi gerektiğini bugün öteki bakanlara ilettik. Türkiye her ne dek Paris Anlaşması’na imza atmamış olsa zeka gelişmiş ülkeler kadar, AB’ye üye ülkeleri dek çevreyi ve doğayı koruyacak küresel biyoçeşitliliğe katkı sağlayacak adımları kararlı bir şekilde atmaktadır” dedi.

Bakan Kurum, bu doğrultuda 2030 yılında 246 milyon ton, 2012-2030 yılları arasında da toplamda 1 milyar 920 milyon ton sera gazı emisyonunun önlenmiş olacağını dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, basın toplantısının ardından Türkiye’ye hareket etti.

(İHA)

'Covid-19 bizlere sağlık için sürdürülebilir bir çevrenin önemli olduğunu gösterdi''Covid-19 bizlere sağlık için sürdürülebilir bir çevrenin önemli olduğunu gösterdi''Covid-19 bizlere sağlık için sürdürülebilir bir çevrenin önemli olduğunu gösterdi''Covid-19 bizlere sağlık için sürdürülebilir bir çevrenin önemli olduğunu gösterdi''Covid-19 bizlere sağlık için sürdürülebilir bir çevrenin önemli olduğunu gösterdi'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / MAHMUT TOSUN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu