Siyaset

Covid-19 tedavisi tamamlanan Trump, seçim yarışına geri dönüyor

Beyaz Saray’ın ABD Başkanı Donald Trump‘ın korona virüs (Covid-19 )tedavisinin tamamladığını açıklamasının peşinde Trump, seçim kampanyası gezilerine hız kesmeden devam edeceğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması sebebiyle bir süreliğine seçim kampanyalarına duraklamak zorunda kaldı. Tedavisinin tamamlandığının açıklanması üzerine Trump, Demokrat Parti adayı Joe Biden ile tercih yarışına geri dönüyor. Trump, 2 Ekim’de yaptığı açıklamada Covid-19’a yakalandığını bildirmesinin arkasında dün yaptığı açıklamada kendini iyi hissettiğini ve doktorlarının onayı ile Cumartesi günü Florida’da ve Pazar günü Pensilvanya’da miting gerçekleştirmeyi hedeflediğini açıkladı. Cumhuriyetçi lider seçim programına geri dönerek seçmenleri, tercih kampanyalarını yürütebilecek dek sağlıklı olduğuna ikna etmeyi planlıyor. Trump’ın sosyal ağ hesabı üzerinden yayınladığı videolarda, hastaneden çıktığından beri halk arasına hiç karışmaması da dikkat çekti. Cumhuriyetçi taraf, Covid-19 ile mücadele ederken Biden ise seçim kampanyalarına devam ederek ABD’nin Nevada eyaletinde yer alan Las Vegas kentinde faaliyet düzenlemeyi planlıyor.

Beyaz Saray Doktoru Sean Conley dün yayınlanan açıklamada, Trump’ın Covid-19 çare sürecini tamamladığını ve taburcu edildiğinden beri durumunun iyi olduğunu ileterek, Cumartesi günü seçim çalışmalarına devam edebileceğini belirtti.

öte taraftan Trump’ın salgını ele alış biçimini sert bir şekilde eleştiren Biden, milli anketlerde Cumhuriyetçi lideri mağlup ediyor. Fakat Biden’ın bu üstünlüğü, Kasım ayında gerçekleşecek seçimlerin sonucunu belirleyecek bir takım sallantılı eyaletler için tatmin edici değil. Trump ve kabinesi, sağlık yetkililerinin yönlendirmelerine uymayacak tıbbı maske kullanımına özen göstermiyor ve açık alanda düzenlenmesi nasihat edilen mitinglerini kapalı alanlarda binlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirmeye devam ediyor.

(İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu