Sağlık

Covid-19 tedavisinde immun plazma tedavisi bilimsel olarak da doğrulandı

Yeni herif korona virüs (Covid-19) salgınına karşısında geçtiğimiz Nisan ayında Çin’den sonra ilk kez Malatya’da İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde gerçekleştirilen immun plazma tedavisi olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor.

Covid-19’u atlatan bir hastadan alınan immun plazmanın entübe olan 56 yaşındaki hastayı sağlığına kavuşturması ile başlanılan işlem, korona virüs tedavisi içinde umut oldu. Sağlık Durumu Bakanlığı’nın da tasdik vermesi ile Kızılay tarafından toplanan immun plazmalar artık Türkiye’nin çoğu bölgesinde virüse karşı uygulanan tedavide kayda değer bir rol oynuyor.

İmmun plazma tedavisinin başlangıçta başarıyla uygulanmaya başlanıldığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde halen kullanılan yöntemle, çoğu hasta şifa buluyor. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, ilk kez yoğun bakımda entübe olan bir hastaya uyguladıkları bu tedavi ile başarılı bir netice aldıklarını dile getirdi. Sonrasında immun plazmanın bütün büyük hastane ve üniversite hastanelerinde de Covid-19 virüsüne karşı tedavinin bir parçası olarak uygulandığını ifade eden Kızılay, “Kızılay Türkiye genelinde plazmaları topluyor, bizde hastane olarak immun plazma tedavisini Nisan ayının başından bugüne kadar sürdürüyoruz.” dedi.

Hastanelerinde yer alan Aferez Merkezlerinin Türkiye’nin en büyük merkezi olduğunu da vurgulayan Kızılay, “İmmun plazmada şimdiye dek 500’ü geçtik. Bir kısmını kendi hastanelerimizde bir kısmını istek olan hastanelere gönderdik. Bir kısmını Kızılay aracılığı ile bir kısmını da kendi hastanemiz ile aleyhinde hastanenin devlete ait talebine karşılık gönderdik. Şimdiye değin immun plazma Covid-19’a karşısında kayda değer ölçüde tedaviye katkı maddesi oldu” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de immun plazma verilerine bakıldığında plazma bahşedilen ve verilmeyen 2 bin hastanın sonuçlarının ele alındığında Covid-19 tedavisinde bu yöntemin faydalı tedavi metotları olarak bilimsel kayda geçtiğini dile getirdi.

Bundan sonraki süreçte immun plazmanın çare yöntemi olarak kullanacaklarını ifade eden Kızılay, “Yalnız şöyle bir hafıza değişikli oldu. En başlarda hastalarda defalarca en son tedavi olarak kullanılıyordu plazma. Yoğun bakımdaki bütün tedaviler uygulanmış ve durumu değişmemiş hasta gurubuna immun plazma veriliyordu. Ancak şuanda yoğun bakıma girmeden önce çare verilirse daha iyi sonuçları alıyoruz, bunu gözlemledik. Ama artık yalnızca gözlemler değilim bilimsel çalışmalar, klinik çalışmalar verilerine de dayanarak immun plazmanın bir tedavi yöntemi olarak öteki tedavilerin bir parçası olarak kullanılabileceği bilimsel olarak da bildirildi” dedi.

şimdi immun plazma bağışın yetersiz seviyede olduğunu dile getiren Rektör Kızılay, daha fazla bağış yapılması gerektiğini açıklama etti. Korona virüsü yenmiş vatandaşlara seslenen Kızılay, “Covid-19’u geçirmiş büsbütün iyileşmiş ve üzerinden 2 hafta geçmiş hastalarımız plazma bağışı yapmaya misafir etme ediyorum. Bizlere veya Kızılaya başvururlarsa gerekli işlemler başlatılacaktır.” İfadelerine yer verdi.
Plazma bağışının çare için eksik olduğunu ifade eden Kızılay, “Daha çok immun plazmaya ihtiyacımız ülke olarak var. Burada vurgulamak istediğim bağışçılarımız bu konuyu önemli olarak her yerde düşünerek kesin bağış yapmasıdır” diye konuştu.

Cahit Özçelik
 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu