Gündem

Covid bahanesiyle çifte standart

Yolculuk Acentaları Taban Hareketi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı önünde yapmak istediği basın açıklamasına Covid-19 gerekçesiyle izin çıkmadı.

Covid bahanesiyle çifte standart

Uğur ŞAHİN

Salgın gezi acentalarını da vurdu. Idareli olarak zor durumda olduklarını ve pandemiden etkilendiklerini bildiren acentalar, dün Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Fakat izah etmek için 24 Eylül’de Ankara Valiliği’ne başvuran Seyahat Acentaları Taban Hareketi’ne ‘olumsuz’ yanıt verildi. Açıklamanın yapılmamasını isteyen Ankara Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü, mazeret olarak pandemiyi gösterdi.

Ankara Valiliği’nden başvuruya verilen yanıtın başvurucu Yolculuk Acentaları Taban Hareketi’ne yok, Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği’ne yapılması uyarı çekti.

Söz konusu yanıtta şöyle denildi: “29.09.2020 günü saat 11.00-11.30 saatleri aralarında Kültür Bakanlığı önünde ‘Seyahat Acentaları’ konulu basın açıklaması gerçekleştirmek istedikleri dilekçe ile bildirilmiştir. Laf konusu etkinlik talebi Covid-19 salgının önlenmesi dahilinde alınan tedbirler sebebiyle uygun görülmemiştir.”

‘ONLAR YAPABİLİYOR’

Valiliğin yasak kararına tepki belirten Seyahat Acentaları Taban Hareketi Sözcüsü Ünal Uluçay, salgın sürecinde AKP’nin miting yaptığını hatırlattı. Uluçay, “Emniyet’tekilere de söyledik, ‘Onlar miting yapabiliyor’ dedik. ‘Bunlar bizi ilgilendiren konular yok, Hıfzıssıhha Kanunu’ndan ceza yazacaklarını, hatta müdahale edebileceklerini’ söylediler. Bakanlık önünde tanımlama yapacaktık fakat valilik uydurma gerekçelerle izin vermedi. Binlerce insan toplayacaktık. Covid’i bahane gösterdiler. Lakin işin yıkıntıilginç tarafı, bizi müracaatımıza karşılık diğer birime cevap vermişler. Böyle komik bir şart yaşandı. Başvuruyu biz yaptık, yanıtı Yolculuk Acentaları Birliği’ne verdiler.”

Uluçay, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu süreçte gezi acentaları hiç gündeme gelmedi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı’yla Bakan’ının arasındaki krizin faturası acetanlara çıkıyor. 14 binin üstünde acenta var, herkes mağdur, ofisler kapalı ve binlerce işsiz var.”

***

Hayat savaşı veriyoruz
Eyleme müsade verilseydi, Bakanlık önünde şu yorumlama yapılacaktı: “Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği Başkanı ile Kültür ve Turizm Bakanı arasındaki çekişmeden usandık. İki kurumu bir araya gelerek gezi acentalarının sorunlarına tedavi bulmaya eğlence ediyoruz. Gezi Acentaları entübe olduk. Hayat savaşı veriyoruz.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu