Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da baraj ve temizleme tesislerini açtı: 83 bin kişiye ilave istihdam sağlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni’ne Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla katıldı. Projelerin açılışlarını video konferansla gerçekleştiren Erdoğan, Hatay’a daha fazla yatırım yapılacağını belirterek, “Son 18 yılda bu çerçevede Hatay’a 3 milyar liraya yakın yatırımla 7 baraj, 3 gölet 13 sulama tesisi, 81 ıslah ve hem halen 2 baraj ve göletin, 15 sulama tesisi ve 5 akarsu ıslahının inşası sürüyor. Daha fazla altyapılar yatırımları var. Halkımızla el ele gönül gönüle vererek Hatay’ı geliştirmeye kalkındırmaya devam edeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları:

Bu eserlerin ülkemize ve şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Reyhanlı Barajı, Amik Ovası’nın taşkınlardan korunmasını ve sulanmasını sağlayacak kayda değer bir yatırımdır.

“REYHANLI BARAJI 52 BİNDEN FAZLA KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

585 bin dekar arazi çiftçilerimize gelir artışı sağlayacak ve 52 binden fazla kişiye ek istihdam sağlayacaktır. Amik Ovası’nda afet riskinin de önüne geçilmiş olacaktır. Ortalama 7 baraja denk su toplama hacmi var. Geçen sene 175 bin dekarı etkileyen su baskınlarının alanı 25 bin dekara dek düşmüştü. Amik Ovası afetlerle değil bereketiyle sembolleşen yere dönüşecektir.

“TAHTAKÖPRÜ BARAJI İLE 31 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK”

Suriye sınırımıza yakın bir yerde 1977 yılında hizmete alınan Tahtaköprü Barajı’nı 9 metre yükselttik. Sulama alanını 453 bin dekara çıkarmış olduk. Bu projenin sulamada takvim ekonomik faydası 350 milyon lira, enerji üretimindeki katkısı da 80 milyon liradır. Kapasite artışıyla birlikte 31 bin kişiye ilave istihdam sağlanacaktır. Toplam sulandırma alanı büyüklüğü 1 milyon 50 bin dekarı buluyor. Sulama projesinin birincil kısmını yatırım programına aldık, en kısa sürede inşasına da başlayacağız.

“HATAY SURİYE MESELESİNDE FAZLA BEDEL ÖDEDİ”

Türkiye, dünyadaki kriz merkezlerinin bütün göbeğinde yer almasına rağmen dimdik ayakta olmasını, birlik ve beraberliğinin gücü yanında her alandaki sağlam altyapısına borçludur. Hatay, Suriye meselesinde en çok değer ödemiş, en çok tartı taşımış şehirlerimizin başında geliyor.

“SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN YALNIZ OLMADIĞINI GÖSTERDİK”

Sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridorunu yıkarken, Suriyeli kardeşlerimizin yalnız olmadığını da gösterdik. Suriye’de halen var olan terör bölgeleri ya bize laf verildiği şekilde temizlenir veya biz gider bunu kendimiz yaparız. İdlib’de yeni bir insanlık trajedisi yaşanmasına yol açacak hiçbir adımı asla kabul etmeyeceğiz. Hiç kimse kusura bakmasın, bu ülke ve bu millete husumet besleyenleri rahatsız etmeyi sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'da baraj ve arıtma tesislerini açtı: 83 bin kişiye ek istihdam sağlanacakCumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'da baraj ve arıtma tesislerini açtı: 83 bin kişiye ek istihdam sağlanacak

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu