Siyaset

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ile görüştü

Yapılan görüşmede, KKTC Su Temin Projesi Anamur-Geçitköy sualtı boru hattı tamir çalışmalarında, denizde hava şartlarının araştırmalar için kullanışlı ışık halkası gelmesiyle KKTC’ye su akışının en kısa sürede başlatılması kararı alındı.

Keza, 2020 İktisadi ve Finansal İşbirliği Anlaşması destekleri dahilinde yapımına başlanan 100 Yataklı acele durum hastanesi yüzde 50 oranında tamamlanmış, ivedi şart hastanesi inşaatının biran önce tamamlanarak hizmete açılması kararı alındı.

2020 İktisadi ve Finansal İşbirliği Anlaşması, 2.3 milyar liralık kaynağın Türkiye’den KKTC’ye hibe ve kredi şeklinde verilmesini içeriyor. Bu kapsamda 117 milyon lira ödeneğin daha aktarım kararı alındı. Gerçekleşen bu son aktarımla birlikte toplam 706 milyon liralık ödenek KKTC’ye aslında gönderilmiş olacak. Acil koşul hastanesi ile birlikte bu miktar 800 milyon lirayı aşacak.

Anlaşma çerçevesinde, 117 milyon lira ödeneğin yarın itibariyle KKTC’ye aktarılması, önümüzdeki dönemde de KKTC ekonomisini desteklemeye devam edilmesi ve salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin sıkı işbirlikleri ile bertaraf edilmesi, Milli Eğitim Bakanlığının uzak eğitim altyapısı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uygulaması dâhilinde, KKTC’de 1 Ekim tarihinde başlayacak eğitim dönemi için oluşturulan “KKTC EBA”nın kademeli olarak KKTC’li öğrencilerin kullanımına açılması ve bu kapsamda 9 milyon lira ödenek aktarılması, Doğu Akdeniz’de gerek Türkiye’nin yasal hak ve çıkarlarına, gerekse de KKTC ve Kıbrıs Türk halkının, ilk olarak bağımsızlık elde etmek üzere, tüm haklarına sahip çıkılacağı hususlarındaki kararlılık bir defa daha doğrulama edildi.

Derya Yetim

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu