Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Libya’da Fransa ile çalışabiliriz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Erdoğan-Macron telefon görüşmesinde atmosfer olumluydu; Libya’da Fransa ile çalışabiliriz.” dedi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Libya'da Fransa ile çalışabiliriz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron aralarında son yapılan telefon görüşmesinin olumlu atmosferde gerçekleştirildiğini belirterek, Libya’da öteki ülkelerin yanı sıra Fransa ile de çalışabileceklerini söyledi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yönelik sert açıklamalarda yer alan Macron, bu kapsamda bazı girişimlerde de bulunmuştu.

“MÜLÂKAT OLUMLU GEÇTİ”

Reuters’ın sorularını yanıtlayan Kalın, “(İki liderin) Son görüşmede iyi bir alışverişleri oldu. Atmosfer oldukça olumluydu. ‘Farklılıklarımız üzerinden kavga etmek yerine farklılıkları azaltıp karşılıklı bir yol bulalım’ diye anlaştılar. Biz bunun iyi bir başlangıç olduğuna inanıyoruz ve (başkanlar) mevkidaşlarımızla görüşüp bunun üzerinde niyetlenmek üzere görevlendirdiler. O yüzden bundan daha sonra biraz trafik olacak. Dışişleri Bakanımız mevkidaşını ziyaret edecek ve onlarla görüşecek.” dedi.

Erdoğan ile Macron uzun bir aradan sonra geçen hafta yöresel sorunları koyulmak üzere bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Kalın, Libya’da hemen siyasi sürecin ilerlemesi için bir baht olduğuna inandıklarını, son 2-3 aydır önemli bir çatışma olmamasının iyi bir gelişme olduğunu belirterek, “Bu, diplomasiye bir talih verdi ve acilen diplomatik çabalar yoğunlaştı. Bu iyi. Bunu iyice destekliyoruz; bütün bu konularda Fransa ve öteki ülkelerle çalışabileceğimize inanıyoruz.” dedi.

Kalın, “Acilen aldığım tüm sinyaller Fransa’nın AB Zirvesi’nde Türkiye ile olumlu gündem kurulmasına takviye vereceği yönünde.” dedi.

Macron son dönemde Türkiye’nin bilhassa Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yönelik sert eleştirilerde bulunuyordu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu